Od 19. do 25. listopadu se koná Global AF Aware Week, celosvětový týden na podporu o onemocnění fibrilace síní. Jedná se totiž o narůstající problém, kdy se předpokládá, že se do roku 2030 pravděpodobně zvýší počet pacientů až o 70 %. V Evropě postihuje v současnosti fibrilace síní asi 11 milionů pacientů a v České republice se vyskytuje až u 300 000 pacientů..
Fibrilaci síní charakterizuje nepravidelný a často rychlý srdeční rytmus, který vede k nekoordinovaným stahům dvou srdečních síní. Tato nepravidelnost může vést ke vzniku krevních sraženin, jelikož se krev může hromadit v srdci, než bude přečerpána do těla včetně mozku, hrozí tak mozková příhoda spojená s fibrilací síní, která je zvláště závažná.
Hlavní příčinou úmrtí je srdeční selhání, které fibrilace síní přímo způsobuje nebo zhoršuje.
Světová asociace atriální fibrilace (AFA) informuje o fibrilaci síní jako o jednom z nejvážnějších zdravotních problémů v Evropě. Jak však nemoc rozpoznat? Nejlepším způsobem je nahmatat pulz na vnitřní straně zápěstí, ze strany na krku krku či v třísle a zaznamenat nepravidelnosti v srdečním rytmu, poté je třeba vyhledat odborníka.
„Významnou roli při prevenci onemocnění fibrilace síní hraje zdravý životní styl, všímání si příznaků, pravidelné měření pulsu a preventivní prohlídky včetně vyšetření EKG, protože včasné odhalení fibrilace síní může zachránit život.
Při léčbě má stále největší potenciál trvalého odstranění onemocnění fibrilace síní katetrizační ablace,“ říká doc. MUDr. Martin Fiala, Ph.D., primář Centra kardiovaskulární péče, Neuron Medical v Brně a předseda České asociace pro srdeční rytmus.