Jak lépe předpovídat nedostatek kyslíku v rybnících, který způsobuje obrovský úhyn ryb? Na tuto problematiku se zaměřili vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Odborníci se zaměří i na další faktory, které mohou mít na úhyn ryb vliv..
Sto tun ryb letos uhynulo v jihomoravském rybníku Nesyt. Mezi dalšími zasaženými byl Vlkavský a Kurdějovský rybník. Nedostatek kyslíku v rybnících úzce souvisí s proměnami klimatu – čím je vyšší teplota, tím méně kyslíku ryby v rybnících mají.
Vliv má také změna tlaku a nedostatek světla, čímž se omezuje fotosyntéza u sinic a řas. Proč však v jednom rybníku ryby uhynuly a ve druhém nikoli, přestože se zdálo, že zde byly naprosto stejné podmínky.
„Náš úkol je zmonitorovat co nejvíce parametrů, dát je do souvislosti s úhyny a zjistit, jestli je ještě další faktor vedle klimatu, který úhyny způsobuje, nebo ne,“ řekl vedoucí projektu Radovan Kopp, z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství.
Primárními producenty kyslíku jsou především sinice. Když však přestanou v důsledku znečištění (voda z čistíren) kyslík vyrábět, vyvolá to kolaps v ekosystému. „Budeme sledovat výskyt sinic, organické hmoty v usazeninách i množství ryb.
Výsledkem bude kategorizace rybníků podle vybraných parametrů. Čím víc faktorů budeme mít, tím bude předpověď přesnější,“ uvedl Kopp. V budoucnu by tak vznikla předpovědní mapa s vazbou na předpověď počasí.
Podkladem jí budou informace získané z 50 rybníků v různých krajích. Minimalizoval by se tak počet úhynů.