Dvakrát do roka se mění čas na letní a zimní. Podle vědců by bylo vhodné zavést pouze jeden čas, a to zimní. Výzkum potvrdil, že zimní čas zajišťuje lepší kvalitu spánku, srdeční zdraví a pozitivní vliv na tělesnou hmotnost. .
Zavedení celoročního standardního času bylo schváleno Evropskou společností biologických rytmů, Evropskou společností pro výzkum spánku a Společností pro výzkum biologických rytmů. Stanovisko bylo zasláno Evropské komisi pro změnu času.
Cílem je, aby bylo střídání času jednotné v celé EU. Pravidelné střídání času se však bude dít ještě do roku 2021.
„Ponechání standardního času celoročně zajistí lidem v zimě více expozice rannímu světlu a v létě budou lidé méně vystaveni večernímu světlu. Tím se lépe synchronizují jejich biologické hodiny a spánek bude nastaven na dřívější dobu ve vztahu k pracovní době a školnímu času.
Lidé budou celkově psychicky zdravější a pracovní i školní výkony se zlepší,“ vysvětlila Alena Sumová z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky (AV ČR) a Evropské společnosti biologických rytmů (EBRS).
„Zrušení změn času nabízí nyní jedinečnou příležitost ke zlepšení celkového zdraví společnosti zavedením stálého standardního času. Toto stanovisko bylo zasláno také českým vládním institucím – ministerstvu zdravotnictví, ministerstvu životního prostředí, Kanceláři prezidenta republiky a Senátu Parlamentu ČR,“ řekla Sumová.