Sicilská sopka Etna se postupně řítí do moře. Její pohyb je zatím pomalý – za 15 měsíců se posunula o 4 centimetry. Pokud by došlo k jejímu zřícení do moře, nastala by vlna tsunami. Ničivá vlna by byla nebezpečná jak pro Sicílii, tak i pro ostatní ostrovy ve Středozemním moři. .
Nové vědecké studie prokázaly, že na pohyb sopky má vliv i gravitace. Podle listu The Independent geologové tvrdí, že nedokážou s jistotou říct, kdy by mohlo dojít ke zřícení obřího masivu. Jihovýchodní stěna se sesouvá pomalu.
„Existuje ale riziko, že by se mohla náhle sesunout do moře,“ řekla doktorka Morelia Urlaubová z Helmholtzova centra pro výzkum oceánů. Vědci pro zkoumání pohybu sopky použili tlakové senzory, které jim pohyb sopky potvrdily.
Aby se mohlo předejít případné katastrofě, je třeba sopku i nadále monitorovat. „Etnu jsme pozorovali zhruba 30 let, ale 30 let je nic v porovnání s pět set tisíc let starou sopkou, může se to stát za deset nebo sto tisíc let, nedokážeme to říct přesně,“ dodala Urlaubová.