Na Zemi je potvrzeno přes 170 impaktních kráterů různých velikostí a stáří a kolem 600 objektů, které by krátery být mohly. Největší je Vredefort v Jižní Africe o průměru asi 250 km. Velmi populární je další velký kráter Chicxulub na severu Yukatánu nebo Popigaj na Sibiři.
Neměli bychom se tedy divit, kdyby některý z takových kráterů byl i v Antarktidě a vzhledem k jejím současným podmínkám by byl nejspíš přikrytý ledem.
Foto: Meteor Crater (Barringerův kráter) je impaktní kráter v USA v Coconino County v Arizoně.
Výsledky výzkumného týmu Astronomického ústavu AV ČR potvrzují hypotézu, že se pod ledem Antarktidy nachází největší impaktní kráter na Zemi s průměrem zhruba 550 kilometrů. Kráter s průměrem nad 500 km bývá označován jako pánev (basin) a mívá středový maskon.
Takové útvary známe na Měsíci, ale ne na Zemi. A přece tu takový může být. Obří kráter ve Wilkesově zemi ve východní Antarktidě poprvé navrhl Schmidt v r. 1962, ale hladinu zájmu rozvířil až von Frese s kolegy z USA v roce 2006. Tehdy publikovali výsledky gravitačních anomálií odvozených z měření družice GRACE (Gravity Recovery And Climate Experiment), které na tehdejší dobu byly pokrokem pro znalost gravitačního pole Antarktidy a umožnily rozlišení asi 200 km na povrchu.
Reakce kolegů na Freseho článek byla ale spíše studenou sprchou, zejména v důsledku slabého podložení daty.
Co nyní objevili čeští vědci?
„Studovali jsme Antarktidu pomocí moderních gravitačních dat už déle a již dříve jsme navrhli kandidátky na subglaciální sopky a jezera. Naše nynější výsledky podporují hypotézu o tom, že Wilkesova země obsahuje obří kráter(maskon).
Tím jsme přispěli do celosvětové, asi 12 let trvající diskuse na toto téma,“ říká vedoucí výzkumného týmu profesor Jaroslav Klokočník a dodává:“Objekt ve Wilkesově zemi je patrně největší kráter na této planetě (s průměrem nad 500 km) a jediný dochovaný maskon.
Potvrzujeme von Freseho et al. spekulace, ale s novými daty s přesností a rozlišovací schopností o dva řády větší než měli oni k disposici v r. 2006 (z družicové mise GRACE). Kráter o průměru asi 550 km je pod ledem východní Antarktidy ve Wilkesově zemi a má pokračování v jižní Austrálii.“ Podle autorů výzkumu Jaroslava Klokočníka, Jana Kosteleckého a Aleše Bezděka, ale není potvrzení dříve tušeného maskonu jediným úspěchem.
Světové prvenství jim patří zejména v použití rozmanitých funkcí gravitačního potenciálu, nejen tíhových anomálií, jak je běžné.