Už od roku 2005 se z podnětu Evropské komise koná Noc vědců. Letos se uskuteční 5. října ve více než třech desítkách míst České republiky. Motto akce je „100 let české vědy“ a lidé libovolného věku, vzdělání či zájmů budou moci opět navštívit jen pro ně tento večer otevřené vědecké ústavy, výzkumná centra, univerzity, muzea, science centra i nemocnice. Od 17:00 do 22:00, někde až do 23:00 hod., se budou konat přednášky, pokusy, ukázky, virtuální realita, výstavy, filmy, workshopy a těší se i asistenti, vědci, demonstrátoři a všichni, kdo vědou a výzkumem denně žijí..
Foto: Ostravská univerzita/Noc Vědců 2017
Vstup na akce je zdarma, aktuální informace naleznete na https://noc-vedcu.cz/
V Praze a okolí jsou soustředěny zcela výjimečné vědecké a výzkumné instituce, proto tady také Noc vědců bude mimořádně pestrá a zajímavá.
Noc plná informací a zážitků s Akademií věd
V budově Akademie věd ČR je pro návštěvníky připraveno stanoviště s virtuální realitou – novinkou bude virtuální prohlídka Krystalografie, která umožní proniknout až do molekulární úrovně krystalů, nebo virtuální seznámení s principy fungování jaderného a fúzního reaktoru;
výstava Vlny vesmíru k 40 letům družice MAGION, projekce filmů Grygar (2018), Vynález zkázy (1958), nebo filmové pásmo o Jaroslavu Heyrovském. Bohatý je i přednáškový program: syn objevitele kontaktních čoček prof.
Kamil Wichterle si položí otázku Budou ještě vynálezci?, spisovatel a nakladatel Jiří Padevět pohovoří o tématu Protektorát Čechy a Morava a perzekuce inteligence; Claire Klingenberg, předsedkyně Evropské rady skeptických organizací bude mít přednášku Horoskopy – Co vás (ne)čeká?
a Kristina Váňová, ředitelka Památníku Karla Čapka, se bude věnovat netradičnímu spojení Čapek a věda. V knihovně AV ČR budou představeny dobové ukázky boje prvorepublikových knihovníků proti polointeligenci, braku, špíně, plísni, broukům, … a ojedinělá atmosféra setmělé studovny je jako stvořena pro projekci filmu Karla Zemana Vynález zkázy, podle příběhu J. Verna.
Přírodovědecká fakulta UK
Otevře své dveře na Praze 2 na adresách Albertov 6, Hlavova 8 a Viničná 7. Otevřené budou laboratoře geologů, bude možno si vyzkoušet práci dnešních geografů, podívat se na výstavu o dějinách chemie či prohlédnout si jinak skrytá muzea antropologie a paleontologie.
A z přednášek je dobré upozornit na profesora Jaroslava Flegra a jeho výzkumy toxoplazmózy v Česku nebo na přednášku o chemických vášních Johana Wolfganga Goetha. Více o programu zde.
Na adrese Albertov 6 se bude prezentovat také Matematicko-fyzikální fakulta UK. Řeč bude například o mobilních aplikacích s předpovědí počasí nebo o matematice v žonglování. Po celou dobu budou k vidění a vyzkoušení fyzikální pokusy nebo matematické hlavolamy. Chybět nebude ani oceňovaná počítačová hra Československo 38–89.
Foto: Přírodovědecká fakulta UK/Petr Jan Juračka
České vysoké učení technické v Praze
Pro návštěvníky otevře pracoviště celkem 7 fakult a 2 další nefakultní součásti. V dejvickém kampusu to budou Fakulta stavební, Fakulta strojní, Fakulta elektrotechnická, Fakulta informačních technologií, Masarykův ústav vyšších studií a nakonec společně v budově ČVUT – CIIRC Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a kladenská Fakulta biomedicínského inženýrství.
V centru Prahy mohou zájemci navštívit Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou. Letošní novinkou je spolupráce Fakulty dopravní s Přírodovědeckou a Matematicko-fyzikální fakultou UK v kampusu Albertov.
Návštěvníci se mohou těšit na ukázky univerzitních projektů, prohlídky specializovaných laboratoří, stejně tak jako na množství populárně naučných přednášek a dokonce i únikovou hru. Některé interaktivní exponáty si zájemci budou moci sami vyzkoušet.
Další informace najdete zde.Kompletní informace o programu naleznete na webu ČVUT, kde je kromě programu v Praze zveřejněn také program děčínských pracovišť Fakulty dopravní a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské.
Laserová centra HiLASE a ELI Beamlines v Dolních Břežanech
Centra jsou součástí Fyzikálního ústavu AV ČR, a dorazit mohou zájemci z Prahy z blízkého, ale i vzdáleného okolí. V HiLASE je čekají zajímavé přednášky o laserech ve skutečném životě, laserové bludiště, světelné pokusy a aktivity pro děti i dospělé, komentované prohlídky experimentálních místností centra.
V sousedním centru ELI Beamlines se návštěvníci dozvědí mnohé nejen o nejmodernějších laserových technologiích a jejich fascinujících aplikacích, ale i o historii objevování vlastností světla a vývoje laseru.
Mohou se těšit na tematické přednášky, prohlídky útrob laserové budovy, interaktivní exponáty i na nevšední propojení vědy a umění v neopakovatelné atmosféře noci.
Národní zemědělské muzeum
Během Noci vědců nabídne experimenty, workshopy, přednášky, komentované prohlídky, soutěže a mnoho dalšího. Muzeum prezentuje zemědělství, lesnictví, myslivost, rybářství, potravinářství a gastronomii a tato témata nabízí prostřednictvím dynamických expozic a výstav v historických souvislostech.
Díky interaktivním prvkům se návštěvník sám stává spoluobjevitelem řady zákonitostí a pravidel. V rámci akce se budou v muzeu prezentovat výzkumné ústavy Ministerstva zemědělství. Poutavým způsobem přiblíží zemědělské vědy a výzkum včetně jejich aktérů za posledních 100 let.
Přednáškový blok pod vedením vědeckých pracovníků těchto výzkumných ústavů se zaměří na nové objevy, výzkumy a posuny v zemědělských vědách vč. potravinářství. Aktuální program najdete zde..
Fyzikální ústav AV ČR (FZÚ)
Na Cukrovarnické v Praze 6 je připraven speciální program pro studenty vyšších ročníků SŠ a VŠ pod názvem Buřty, lasery, atomy – fyzika všemi smysly aneb objev svou specializaci inspirovaná nositelem Nobelovy ceny Richardem Feynmanem:
„Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme.“ Kvůli fyzice stojí za to trávit dlouhé hodiny a dny v temných laboratořích. Ve Fyzikálním Ústavu poznají zájemci nejen špičkové vědecké přístroje, ale dozví se a vyzkouší si, jak se s nimi doopravdy pracuje.
Žádné dlouhé odborné přednášky, ale opravdová věda – měření se skenovacím elektronovým mikroskopem, mikroskopem atomárních sil a Ramanovým spektrometrem pod vedením vědeckých pracovníku FZÚ. Při praktických experimentech odhalí zájemci mikrostrukturu, chemické složení a elektrické vlastnosti předmětů.
Program se skládá ze tří asi hodinových bloků věnovaných fyzice vědecké, které doplní fyzika zábavná – pokusy s tekutým dusíkem (uděláme si zmrzlinu), fascinující fyzikální barvy a hlavně diskuze nad čímkoli zajímavým, případně i nezajímavým.
Pokud počasí dovolí, bude společné bádání doplněno i opékáním špekáčků. Pokud bude počasí proti, budou utopenci. Program Fyzikálního ústavu na pracovišti Slovanka nabízí dvě exkurze do laboratoří.
Mikrostruktura věcí představí pomocí skenovacího elektronového mikroskopu Tescan FERA 3 nečekaně elegantní mikrostruktury zcela banálních každodenních věcí. Nad víčky, skořápkami a ulitami bude dostatek prostoru i pro fyzikální podstatu používaných metod.
Na exkurzi Kovy s tvarovou pamětí budou vysvětleny principy, metody studia a technické využití jevů tvarové paměti v kovech. V tajemné kotelně se skrývá laboratoř, kde vznikají materiály s nevídanými vlastnostmi.
Jak se chovají kovy s tvarovou pamětí, k čemu je lze využít a co se v laboratoři vyvíjí, bude demonstrováno výkladem i sérií pozoruhodných pokusů.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
VŠCHT zaujme kolemjdoucí již na ulici svou ohňovou a explozivní show, zatímco společnou linkou celého programu uvnitř budovy bude vývoj vědy v posledních 100 letech. Návštěvníci se budou moci seznámit s nejoblíbenějším českým nápojem, s převratnými polymery minulého století, tradičními kriminalistickými metodami, ale i nejnovějšími vodíkovými technologiemi.
Pro odvážné děti bude připravena světelná pracovní dílnička, ve které si mladí experimentátoři za tmy vyzkouší luminiscenci a reflexní prvky. Dospělým návštěvníkům jsou určeny přednášky o historii chemie a pokrocích ve farmakochemii, vodárenství či kvalitě a bezpečnosti potravin.
Bližší informace o programu jsou zde.
Noc vědců v Ústavu organické chemie a biochemie na Flemingově náměstí bude zaměřena na optické jevy, strašidelné zážitky a na tu nejnebezpečnější práci dejvických chemiků.
Návštěvníci uvidí optické pokusy se světelnými efekty, jak funguje výzkum nebezpečných parazitů a virů, a budou si moci vyzkoušet i bezpečnostní skafandr. Se svítilnou v ruce navštíví podzemní technologické zázemí ústavu a nahlédnou do inkubátoru tropického pralesa, kde se chovají termiti a švábi, kteří právě po setmění začínají ožívat.
Redakčně upravená tisková zpráva Pražské Noci vědců