SpaceX nezahálí a staví nový dopravní systém BRR, jenž se bude skládat z kosmické lodi BFS, tankeru a vlastní opakovatelně použitelné rakety. Úkolem bude doprava osob nejen na Mars, ale také například k Měsíci. Zvládne rovněž přepravovat náklad na oběžnou dráhu..
V minulém týdnu jsme vás informovali, že se v budoucnu chystá pilotovaný oblet Měsíce, na jehož palubě bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa. Pětidenní oblet Měsíce by se měl podle posledních zpráv uskutečnit v roce 2023. Další změny se ale objevily i u samotné lodi a rakety.
Podoba BFR bude oproti původním plánům větší a součástí lodě budou také křídla, která poslouží při průletu atmosférou a během přistání.
A nyní k bližším informacím o systému, jenž se bude skládat ze dvou základních částí – boosteru a kosmické lodi. V případě boosteru půjde o samotnou hnací raketu, kterou bude pohánět 31 motorů Raptor. Výška rakety by měla být kolem 63 metrů a průměr dosáhne 9 metrů.
Jakmile vynese raketa náklad, vrátí se zpět na pevninu. Výhodou je, že by měla raketa přistát přímo na startovací slot, kde by hned došlo k přípravě pro další start.
Co se týká kosmické lodi, ta by měla být připevněna nejdříve právě k boosteru. Jakmile se dostane do potřebné výšky, odpoutá se a díky sedmi motorům bude schopná se sama pohybovat. Kosmická loď bude vysoká 55 metrů.
Uvnitř poskytne kolem 1000 metrů krychlových prostoru, což je o dva řády více, než nabízí Crew Dragon. Nová kosmická loď bude vybavena také menšími křídly na přídi a většími vzadu. BFR by měla být dostupná ve třech variantách, ať již jako pilotovaná a bezpilotní loď nebo tanker, jenž bude schopen na oběžnou dráhu dopravit zásoby paliva pro dálkové lety na Měsíc nebo Mars.
Co se týká motorů, tak Raptory by měl pohánět kyslík a metan. Výhodou je, že metan je možné vyrobit také na Marsu. V současné době SpaceX u raket Falcon využívá motorů Merlin, které využívají směsi kapalného kyslíku a jako palivo se používá petrolej RP-1.