Že je kvalitní spánek základem zdraví a preventivně nás chrání před mnoha chorobami, jistě víte. V posledních letech je důležitost spánku spojována s rozvojem Alzheimerovy choroby. Tou podle statistik v současnosti ve světě trpí až 50 milionů lidí a jejich počet meziročně rychle stoupá, což je dost ovlivněno stárnutím populace..
Nezanedbávejte spánek, ve stáří vás ochrání před demencí
Pravá příčina propuknutí Alzheimerovy choroby bohužel doposud není přesně známá, ač vědci i lékaři zkoumají nejrůznější vlivy a souvislosti. V posledních letech však nezávisle na sobě několik skupin odborníků přišlo s tvrzením, že velkou měrou ovlivňuje výskyt nemoci nekvalitní spánek.
Jedním ze spouštěčů choroby je totiž nerozpustný amyloid, protein způsobující poškozování nervových buněk. Ničím nerušený kvalitní spánek tento protein v těle eliminuje a tím snižuje riziko vzniku choroby.
Tým kolem profesorky Prashanthi Vemuri na 300 účastnících zkoumal spojitost mezi nemocí a nekvalitním spánkem a unaveností během dne. Výsledky studie dosavadní zjištění ohledně amyloidu potvrzují:.
„Spánek je důležitým prostředkem pro odstraňování amyloidu v mozku. Vlivem nekvalitního spánku se hladina proteinu drží na vysoké úrovni a představuje vyšší riziko Alzheimerovy choroby“, komentuje Vemuri.
Neurolog Matthew Walker došel k podobným závěrům a dodává, že „objev této souvislosti přináší naději, že se spánek může stát účinnou součástí terapie proti ztrátám paměti“.
Prevence je účinnější než léčba!
I přes všechna dosavadní zjištění není proti nemoci znám lék, který by ji zcela vyléčil. Dokážeme pouze zmírnit a zpomalit její projevy, a to za předpokladu, že ji diagnostikujeme včas. Do svého každodenního života však můžeme zapojit preventivní opatření, která nás před nemocí částečně chrání.
Naučme se spát! Aktivně bojujme proti poruchám spánku a jiným negativním vlivům, které ho narušují.
Dodržujme pravidla zdravého životního stylu.
Pozornost věnujme tomu, co jíme. Jídelníček by měl být co nejvyváženější a obsahovat hodně ovoce, zeleniny, luštěnin, minimum kofeinu a alkoholu.
Pravidelně se věnujme sportovním aktivitám.
Nenechme zlenivět mozek! Pravidelně jej trénujte, zajímejte se o nové věci, počítejte z paměti nebo se například učme cizí jazyk.
Užívejme si společenské aktivity, udělejme si čas na rodinu, přátele, své zájmy a koníčky.
Vypozorujte příznaky nemoci včas!
Už víme, jaká opatření můžeme učinit, abychom se Alzheimerově chorobě vyhnuli. Připomeňme si ale, co je na ní tak nepříjemného, jak se projevuje a kdo je nemocí nejvíce ohrožen. Jen tak ji dokážeme poznat včas a nasadit účinnou léčbu.
Alzheimerova choroba nenávratně poškozuje část mozku a vede k postupnému úpadku kognitivních funkcí, zejména paměti, úsudku a myšlení.
Je nejčastější příčinou demence a nejohroženější jsou lidé starší 65 let. U nich bývá problém především v tom, že prvotní příznaky demence trvající až 4 roky připisujeme stáří a ke správné diagnóze dojde až v pozdějším stádiu, kdy už dochází k poruchám chování, orientace a změnám osobnosti.
V nejzazších fázích nemoci už pacient není schopen samostatně fungovat, má problémy s mobilitou, nepoznává ani příbuzné a poslední roky života potřebuje komplexní ošetřovatelskou péči.
Každý rok je 21. září věnováno osvětě této zákeřné choroby, na počest Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby jsou pořádány nejrůznější akce, od výstav, přes pochody po turistické výlety s plněním úkolů podporujících paměť.
Zapojte se letos i vy a podpořte všechny nemocné! Nikdy bohužel nevíte, kdy nemoc dožene i vás. Ne zřídka se stane, že se objeví i u mladého třicetiletého člověka.