To, že je plastový odpad hanbou naší civilizace, která se spojila do ostrova v Tichém oceánu velkého jako tři Francie, ví dnes už snad všichni. Během každé minuty se na světě prodá okolo 1 milionu plastových lahví a jen asi 14 % z toho se později recykluje. Týmy vědců po celém světě, ale i mladí vynálezci, řeší co s nahromaděným plastem. A při jednom takovém mezinárodním výzkumu se jim podařilo stvořit nový enzym..
Foto: Ideonella sakaiensis/Pinterest
Na japonské skládce nedaleko továrny na zpracování PET lahví zmutovala bakterie Ideonella sakaiensis, která pomocí speciálního enzymu dokáže plasty rozložit a následně využít jako potravu. Tahle zpráva oběhla svět už v roce 2016. Mezinárodní tým vědců se nyní zabýval výzkumem této bakterie, tedy hlavně výzkumem zázračného enzymu, který by mohl zbavit lidstvo nahromaděného plastového odpadu.
Ten na planetě střádáme už od roku 1940. Protože se PET lahve přirozeně rozkládají několik stovek let, všechny které byly kdy vyrobeny, se na naší planetě v nějaké podobě stále nacházejí.
Pokrok dílem náhody
Původní enzym, který využívá bakterie si sice s polyethylentereftalát (PET) dokázal poradit, ale trvalo mu to poněkud dlouho. Vědci se pokoušeli přijít na to, jestli by celý proces nešlo urychlit. „Doufali jsme, že se nám podaří určit kompletní strukturu enzymu, ale nakonec jsme se dostali ještě o krok dále.
Nečekaně jsme vyvinuli enzym s vylepšenou strukturou, který je efektivnější,“ uvedl hlavní výzkumník z americké Národní laboratoře pro obnovitelnou energii Gregg Beckham. Náhoda i tentokrát pomohla vědeckému pokroku.
Týmu vědců se totiž podařilo vylepšit enzym natolik, že plast rozkládá až o pětinu rychleji, než ten původní. Jejich optimizmus pramení zejména ze zjištění, že se vydali správnou cestou a další vylepšování enzymu, je možné.
Důležité bude také následné uvedení do praxe, samozřejmě s přihlédnutím k možným dopadům na ekosystémy.