Pokud se budeme bavit o Egyptě a tamní starověké kultuře, jako první se nám asi vybaví pyramidy a hned potom mumie. To třetí, co si teď začneme spojovat s Egyptem, může být sýr! Archeologové totiž v hrobce starosty nalezli hliněnou nádobu s bělavou hmotou, kterou chemici identifikovali jako sýr.
A hned byl označen za pozůstatek nejstaršího sýra, jaký byl kdy nalezen. Vědci jeho stáří určili na více než 3200 let..
Foto: Pozůstatek nejstaršího sýra na světě objevený v Egyptě/ University of Catania and Cairo University
Spolu s egyptskými vědci se do analýzy bělavé hmoty pustili i italští odborníci. „Analyzovaný materiál je pravděpodobně nejstarším archeologickým pevným zbytkem sýra, jaký byl dosud nalezen,“ napsal v nedávno publikované studii chemik z univerzity v italské Catanii, Enrico Greco. Káhira a celý svět tak získal první důkaz o produkci sýra ve starověkém Egyptě.
Do této doby se v této kultuře žádné archeologické důkazy o produkci sýra nenašly. Greco a jeho tým analyzoval bílou hmotu tak, že ji rozpustili a následně z ní izolovali bílkoviny. Jejich následný výzkum odhalil specifické prvky typické pro sýry.
Produkt byl dle všeho vyroben smícháním kozího a ovčího mléka, ale také mléka buvola afrického. Greco se ale neodvážil vyjádřit k chuti a struktuře sýru.
Ještě, že nebyl sněden
Co se vědcům, ale ještě zjistit podařilo, byly pozůstatky bakterií rodu Brucella. Ty způsobují vysoce nakažlivou brucelózu. I když se primárně jedná o onemocnění postihující zvířata, jsou známy i 4 druhy způsobující závažné onemocnění i u lidí.
Vedle přenosu infekce v důsledku přímého kontaktu s nemocným zvířetem se člověk může infikovat po požití mléka a tepelně neošetřených výrobků z něj. To byl případ i Egyptského sýra. Jako posmrtný dar ovšem posloužil dobře.
Foto: Podle některých odborníků to byl čerstvý, roztíratelný sýr/ University of Catania and Cairo University
Kde se sýr našel
Prastarý sýr byl spolu s další posmrtnou výbavou, která ovšem byla povětšinou již dávno odnesena vykradači, uložen v hrobce starosty Ptahmese starověkého města Mennofer. Ptahmes stál v čele města v 14. století př.
n. l. Tehdejší město leželo poblíž dnešní Káhiry a bylo metropolí kdysi velmi úrodné oblasti Nilu. Poprvé se do ni archeologové podívali již v roce 1885, ale až do roku 2010 zůstala zapomenuta. Tehdy ji znovu prozkoumali francouzští archeologové a jednu z věcí, kterou vykradači neodnesli, byla i hliněná nádoba se záhadným obsahem.