Dnes si připomínáme 90. výročí umrtí norského polárníka a badatele Roalda Amundsena (1872–1928), který zvítězil v dramatickém závodu a jako první na světě prokazatelně dosáhl jižního pólu. „Tak jsme dorazili a mohli jsme vztyčit naši vlajku na grafickém jižním pólu.
Díky Ti, Bože!“ zapsal si Amundsen do deníku. Kromě něho jižního pólu dosáhli i další čtyři dobrodruzi..
Foto: Roald Amundsen/Wikimedia Commons
Na přání matky Amundsen studoval medicínu, ovšem nedokončil ji. Ve středu jeho zájmů byly totiž dobrodružné výpravy. Začínal jako námořník, později se stal kormidelníkem. Za svůj život podnikl spoustu cest do severních oblastí a objevil Severozápadní průjezd, který propojuje Atlantský a Tichý oceán. Expedice na objevení průjezdu vyrazila v roce 1903, ale po cestě loď zamrzala v ledu.
Posádka ovšem nezahálela a zatím prováděla průzkum přilehlých Kanadských ostrovů v arktické oblasti. Díky těmto zkušenostem si troufl i na severní pól. Američané Robert Peary a Frederick Cook Amundsenovu posádku „předběhli“ a v září 1909 dobyli severní pól. Jenže k dobytí zbýval ještě jeden pól na opačném konci planety. 19. října 1911 Amundsen opustil základní tábor se 4 společníky, 4 saněmi a 52 psy.
14. prosince 1911 na jižním pólu společně vztyčili norskou vlajku. Tentokrát už se nenechal předběhnout jinou expedicí a prvenství náleželo jemu.
Amundsen se po expedici rozhodl zkoumat svět z ptačí perspektivy. Společně s Američanem Ellsworthem a Italem Nobilemse vydali vzducholodí Norge ze Špicberků přes severní pól na Aljašku.
Díky tomu se jim podařilo prozkoumat a popsat dosud neznámé končiny. Amundsen zahynul při záchranné misi. Když jeho přítel Nobile i s celou posádkou vzducholodi Italia ztroskotal. Amundsen se je v roce 1928 vydal hledat a nedaleko souostroví Špicberky tragicky zahynul.
Na palubě Itálie byl i český fyzik František Běhounek (1898 – 1973). Běhounek pod vedením generála Umberta Nobileho byl jako expert na kosmické záření vědeckým členem posádky. Díky tomu jako první Čech přeletěl nad severním pólem.