Teplé červnové počasí tráví hroši ve dvorském safari parku svou oblíbenou činností – odpočíváním ve vodě i na pláži. Pod hladinou dokážou na jeden ponor vydržet až dvě desítky minut, nad hladinou pak celé hodiny.
Dvojice samic, Hula a Mona, byly se samcem Mikem úspěšně spojeny před několika měsíci. Během jara a léta obývají velký přírodní výběh s vodní nádrží, pláží a prostornými pastvinami. .
Foto: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové
Na nich jim dělají společnost stáda antilop – impala (Aepyceros melampus), několik druhů vodušek (Kobus) a letos přibyli i zástupci druhu nyala nížinná (Tragelaphus angasii).
Jedná se o antilopu žijící v jihovýchodní Africe, kde vyhledává husté křoviny poblíž vody. Samci jsou tmavě hnědí s rohy velkým až 85 cm a samice jsou světle hnědé až oranžové bez rohů. Vyvinul se u nich totiž výrazný pohlavní dimorfizmus.
Foto: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové
V královédvorské zoo chovali hrochy obojživelné (Hippopotamus amphibius) již v roce 1966. Tehdy byla do zoo dovezena samice Dora a o rok později samec Heini. Tento pár měl řadu potomků – během let odchovali 8 mláďat, z toho 6 samic a 2 samce.
Dora uhynula 27.4. 1995 v důsledku těžkého porodu. Samec Heini byl 31. července 2002 darován do ZOO Antwerpen kvůli plánované rekonstrukci pavilonu slonů. V Belgické zoo Heini zemřel v roce 2015 ve věku 50 let.
Foto: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové
Do Dvora Králové se hroši vrátili v roce 2016. Umístěni byli v africkém výběhu společně s pelikány. V zimovišti bez přístupu návštěvníků tráví čas mimo hlavní návštěvnickou sezonu.
Foto: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové