Před cca 550 miliony let se nějaký malinký prehistorický živočich věnoval své běžné denní rutině a podařilo se mu přitom zanechat otisky stop, které se nyní staly předmětem výzkumu čínských vědců.
O živočichovi toho vědci nedokážou moc říci. Jasné je, že byl „osově souměrný“ a že byl předchůdcem dnešních členovců nebo čtyřnožců. .
Foto: řeka Jang-c‘-ťiang
Horninu, ve které objevili čínští vědci i stopy prehistorického tvorečka, nalezli v soutěsce řeky Jang-c‘-ťiang na jihu Číny. Svým stářím předběhla tu současnou nejstarší „stopu“ o 1 – 10 milionů let.
Poblíž nově objevených stop vědci neobjevili pozůstatky tvora a ani z dřívějších nálezů nelze stopy k žádnému přiřadit. I přesto může tento objev přinést další poznatky z doby, kdy se živočichům, kteří opustili moře, začali vyvíjet končetiny. „Je velmi důležité vědět, kdy se objevily a u jakých zvířat, protože nám to může pomoci pochopit, kdy a jak začala zvířata svými končetinami ovlivňovat planetu,“ uvedl Če Čchen z čínské akademie věd.
Živočichové totiž končetinami a všemi činnostmi, které díky nim mohou vykonávat (např. stavba obydlí), začali přetvářet naši planetu.