Kolumbijské námořnictvo, hledači pokladů, USA a Velká Británie uveřejnili informaci o nalezení španělské galeony z 18. století. Objev je o to cennější, že se na palubě galeony nachází velký poklad, který nemá jen tak obdoby..
Španělskou galeonu objevili američtí specialisté na dně Karibského moře ve hloubce 600 metrů. Ta se ve zdejších vodách potopila zhruba před 300 lety. Na palubě se nachází poklad v hodnotě 12,6 miliardy liber, což je v přepočtu až 370 miliard korun.
Byly zde totiž nalezeny smaragdy, zlato a 11 milionů stříbrných mincí. A není se čemu divit, protože galeona San Jose je považována za svatý grál hledačů pokladů. Nicméně k samotnému objevu nedošlo v letošním roce, ale již před třemi lety.
Až do dnešního dne se to specialistům dařilo utajit. První zprávy byly sice zveřejněny kolumbijskou vládou již v roce 2015, ale bližší informace neuveřejnila.
Loď se potopila v červnu roku 1708 v boji s britskými loděmi, a to během Války o španělské dědictví. Na galeoně, které bylo vybaveno 62 děly, našlo smrt kolem 600 členů posádky. Galeona San Jose byla prozkoumána ponorkou, která je ve vlastnictví společnosti Woodes Hole Oceanographic Institution (WHOI).
Ta se specializuje zejména na hledání vraků s poklady. Pro tuto firmu to ale není první nález. V roce 2011 pomohla například díky dálkově ovládané ponorce Remus 6000, najít vrak letadla Air France 447 u pobřeží Brazílie.