Studování původu planet obíhajících hvězdy v jiných soustavách bude cílem čtvrté vědecké mise ESA střední třídy, s jejímž startem se počítá v roce 2028. Observatoř ARIEL (Atmospheric Remote‐sensing Infrared Exoplanet Large‐survey) byla vybrána jako další mise dlouhodobého plánu ESA Cosmic Vision (Kosmická vize).
Mise se zaměřuje na jedno z hlavních téma „Kosmické vize“: Jaké jsou podmínky pro formování planety a pro vznik života?
Dosud jsme objevili tisíce exoplanet rozličných hmotností, velikostí nebo oběžných drah kolem mateřských hvězd. Ale dosud nemáme jasnou vazbu, jak jsou tyto zjevné znaky propojené s charakteristikou mateřské hvězdy.
V našich znalostech je zkrátka mezera týkající se chemie planet a vztahu k prostředí, v němž se zrodily. Nebo zda (a jak) mateřská hvězda ovlivňuje fyziku a chemii planet během jejich vývoje.
Mise ARIEL se zaměří na základní otázky týkající se toho, jak vznikají exoplanety a jak se formují různé planetární soustavy. Za tímto cílem bude studovat atmosféry tisíců planet obíhajících kolem různých typů hvězd.
Díky tomu bude studována široká paleta vlastností jednotlivých planet, stejně jako jejich celých populací.
Pozorování těchto světů nabídne pohled do samotných počátků formování planet a jejich atmosfér plus následného vývoje – a to vše navíc umožní zasadit naši Sluneční soustavu do širšího kontextu.
„Mise ARIEL je dalším logickým krokem v poznávání exoplanet. Dovolí nám prohloubit znalosti v klíčových otázkách jejich formování a vývoje. Stejně tak umožní lépe pochopit místo naší Země v celém vesmíru,“ komentuje ředitel ESA pro vědu Günther Hasinger.
„ARIEL představuje pro evropské vědce schopnost zachování konkurenceschopnosti na tomto dynamicky se měnícím poli výzkumu. Bude přitom vycházet ze znalostí a zkušeností získaných při předchozích exoplanetárních misích.“.