V České republice zažíváme „letní“ parna a mohlo by se zdát, že vysokohorských oblastí, kde vládne věčný led a chlad, se to netýká. Jenže klimatické změny způsobují právě v těchto oblastech nejvýraznější změny.
Dochází k odtávání horských ledovců a ke vzniku nebezpečných sesuvů a skalních lavin a s tím souvisejících povodní..
Do mezinárodního vědeckého týmu vedeného odborníky z Curyšské univerzity ve Švýcarsku se zapojili i čeští vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV (ÚSMH AV ČR). Cílem byla příprava technického manuálu k hodnocení nebezpečí, které představují ledovce a trvale zmrzlá půda ve vysokých horách. „Využili poznatků získaných výzkumem v peruánských Andách, jenž provádějí společně s kolegy z Přírodovědecké fakulty UK již od roku 2003. Zaměřují se v něm zejména na problematiku sesouvání morénových hrází vysokohorských jezer, jež může vést k přelití hráze nebo k jejímu protržení, a tím ke vzniku nebezpečných záplav,“ uvedl ředitel ÚSMH Josef Stemberk.
Dokument přispívá ke snižování rizika katastrof, kterou formulovaly Spojené národy na konferenci v japonském Sendai v roce 2015 a k níž se Česká republika připojila. „Připravený manuál nabízí státním úřadům i soukromým společnostem přehled nejnovějších poznatků a osvědčených postupů pro popis, mapování a modelování potenciálně nebezpečných procesů ve velehorách.
Popsané postupy představují shodu širokého mezinárodního kolektivu autorů, který je zárukou, že bude uplatňován v nejrůznějších částech světa, a to i v rozvojových zemích, jejichž obyvatelé jsou přírodními katastrofami nejvíce ohroženi,“ uvedl za tým doktor Jan Klimeš.
Sesuvy v Česku
Odborníci z ÚSMH AV ČR nedávno vydali brožuru Sesuvy, která přináší informace o skalních zříceninách a sesuvech u nás. Nacházejí se v ní odpovědi na otázky proč, jak a kde nejčastěji vznikají svahové deformace.
Vědci v naší historii vyhledali konkrétní příklady např. sesuvy v Hřensku a doplňili je společenskými a ekonomickými souvislostmi. Publikace vyšla v rámci výzkumného programu Strategie AV21/Přírodní hrozby.
V tištěné podobě je brožura bezplatně k dispozici v síti knihkupectví Academia v Praze, Brně a Ostravě, elektronicky na webových stránkách nakladatelství Academia https://www.academia.cz/edice/kniha/sesuvy-podcenovane-nebezpeci.
Kdo bádal?
Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR zkoumá přírodní i nově vznikající jevy a procesy působící na chování, vývoj a stabilitu hornin v jejich přirozeném uložení v zemské kůře. Ve středu zájmu odborníků z ústavu je i široká škála anorganických a organických materiálů vznikajících v přírodních nebo v laboratorních podmínkách.
Při výzkumu využívají pokročilé metody a následné vědecké poznatky převádět na využití v praxi.
www.irsm.cas.cz