Zatímco ranní ptáčata jsou brána jako symboly aktivity, tak ten, kdo si rád přispí, bývá leckdy považován za lenocha. Výzkumy však ukazují, že brzké vstávání a nedostatek spánku může způsobovat různé choroby včetně diabetu či obezity..
Jsou lidé, kterým brzké vstávání nevadí, a naopak jsou po ránu nejaktivnější. Avšak takoví nejsou zdaleka všichni. Podle neurologa Paula Kelleye z Oxfordské univerzity je práce před desátou hodinou dopolední nikoliv nepodobná tortuře.
Mladí lidé, kteří navštěvují vysokou školu, by pak měli začínat se studiem až v 11 hodin, středoškoláci pak o hodinu dříve. Kelley zdůrazňuje, že je třeba začít debatovat o společenských změnách, které by umožnily zásadní časové změny v pracovních i studijních procesech.
Badatel vychází z vlastní zkušenosti, protože dříve byl ředitelem střední školy. Když posunul začátek vyučování z 8,30 na 10 hodin, průměrný prospěch studentů se zlepšil o 19 procent.
Ze světa spánku dorazily ještě další zprávy. Autoři jedné z čerstvých amerických studií došli k závěru, že jedna noc s nedostatkem spánku snižuje stejným způsobem citlivost na inzulin jako šest měsíců stravování bohatého na tuk.
To zásadním způsobem zvyšuje riziko cukrovky. Francouzští badatelé pak zjistili souvislost mezi nedostatkem spánku a obezitou.