Ještě nedávno byla 5G síť něco jako zelený mužíček z vesmíru. Někdo v ní věřil a doufal, že se jednou objeví, jiný zase její existenci absolutně odmítal a prohlašoval, že není možné, aby se cokoli podobného na naší planetě vyskytlo.
Když ale v listopadu 2017 začala společnost O2 testovat frekvenční pásmo 3,7 GHz v živém provozu, 100× rychlejší mobilní síť se stala mnohem reálnější. Kdo už si ji mohl vyzkoušet, a kdy bychom ji mohli začít využívat my? .
Nová generace mobilního internetu je aktuálně velmi žhavým tématem. Nástup sítě páté generace by totiž nejen znamenal výrazné zvýšení přenosové rychlosti, až 100násobně oproti aktuálně využívané síti 4G LTE, ale také zlepšení energetické účinnosti, definitivní konec kabelů, lepší využití dronů řízených na dálku i AI, rozšíření virtuální reality a zprovoznění plně autonomních vozidel.
Dokonce i tuzemští operátoři už se na zprovoznění 5G sítě pečlivě připravují. Například operátor O2 v loňské aukci kmitočtů vydražil za 203 milionů korun blok 40 MHz v pásmu 3,7 GHz. Díky tomu stal nejlépe připraveným operátorem pro budoucí rozvoj služeb. Nyní tuto technologii začíná testovat v reálném provozu.
Pozadu ovšem nezůstává ani konkurenční T-Mobile, ten začátkem letošního roku ve spolupráci se společností Huawei provedl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v celé kontinentální Evropě. Testování probíhalo na území pražských Petrovic a jeho výsledky by měly posloužit k rozvoji stávajícího LTE i verze LTE-Advanced Pro a právě budoucích 5G sítí.
Předseda rady Českého telekomunikačního úřadu, Jaromír Novák, na veletrhu v Barceloně uvedl, že se dá očekávat například i zájem společnost Škoda Auto o testování nové technologie v Mladé Boleslavi. Středočeské město, ve kterém populární česká automobilka sídlí, se v roce 2012 stalo prvním s celoplošným pokrytím LTE v Česku, tedy dřív než se na trhu objevili mobilní telefony, které tuto technologii podporovaly.
Na vlastní kůži si mohli 5G síť otestovat účastníci zimních olympijských her v Pchjongčchangu v Jižní Koreji, kde byla využita k živým 360stupňovým přenosům, v samořídících autobusech, ale například i při odhánění divočáků.
Společnosti Intel a Samsung hodlají vylepšené a pokročilejší technologie vysokorychlostní sítě testovat i na letní olympiádě v Číně v roce 2020. Do té doby by se 5G měla dostat více do povědomí.
My si ovšem na data lítající „světelnou rychlostí“ ještě chvíli počkáme. V ČR bychom se zprovoznění 5G sítě mohli dočkat někdy na přelomu června a července 2020, kdy má dojít k uvolnění frekvence 700 MHz, na které nyní funguje digitální televizní vysílání. S vyřazením LTE z provozu se ale prozatím nepočítá..
Přechod na 5G síť bude nejspíše velmi pozvolný. Obě sítě by měli alespoň zpočátku běžet souběžně. Více zostra začnou jen bohatší a progresivnější země jako USA, Japonsko a Čína. To potvrdil i prezident a CEO znovuzrozené značky Nokia Rajeev Suri:
„Očekáváme, že 5G přijde rychleji a s větším rozšířením, než se původně čekalo.“.