Kosmický teleskop Jamese Webba (James Webb Space Telescope, JWST) se v současnosti nachází ve fázi testů. Ty však zaberou více času, než se předpokládalo. To povede i k odložení jeho startu do kosmu, který je nyní naplánován na květen 2020..
Testování hardware na teleskopu a jeho jednotlivých modulech ukázalo, že tyto systémy individuálně splňují nastavené požadavky. Ovšem nejnovější zjištění revizní komise NASA ukazují, že budou potřeba další testy a integrace těchto komponent.
Společný evropsko-americko-kanadský projekt je dosud nejambicióznější a nejkomplexnější kdy vytvořený kosmický teleskop. Bude vycházet z objevů předchozích kosmických vědeckých misí jako je Hubbleův kosmický teleskop (společný projekt NASA a ESA), přičemž jeho úkolem bude studovat záhady naší Sluneční soustavy, pozorování vzdálených objektů ve vesmíru a zkoumání počátků našeho vesmíru.
Umístěn bude nikoliv na oběžné dráze, jako tomu bylo v případě Hubbleova teleskopu, nýbrž v Lagrangeově bodě L2 soustavy Země-Slunce, tedy asi 1,5 miliónů km od Země.