Britským vědcům se podařil vpravdě historický úspěch. V rámci klinického testování kmenových buněk dokázali vrátit dvěma lidem zrak.
Žlutá skvrna je prostor na oční sítnici, kde je hustota čípků nejvyšší. Právě sem se promítá obraz, na který člověk přímo hledí. S narůstajícím věkem však mohou buňky v tomto místě přestávat fungovat. Takovému procesu lékaři říkají makulární degenerace.
Pacient ztrácí centrální vidění a může i oslepnout. Ve vyspělých zemích je toto onemocnění nejčastější příčinou praktické slepoty.
Dosud byl tento proces nevratný. V londýnském Centru pro léčbu slepoty se však průběh choroby podařilo zvrátit. U dvou lidí byly v léčbě použity kmenové buňky a výsledek byl ohromující. Po roce od operace už oba pacienti zvládnou nejen rozpoznat tváře, ale dokonce i číst.
„Po operaci se můj zrak zlepšil natolik, že mohu číst noviny i pomáhat své ženě v zahradě,“ řekl jeden z nich 86letý Douglas Waters.
Optimistické prognózy říkají, že tato operace by se během krátké doby mohla stát běžnou jako operace šedého zákalu. Hovoří se dokonce o horizontu pouhých pěti let.