Domů     .Top
Čeští kardiologové zavedli mikrofiltry do krkavic jako první na světě

Kardiologové z Nemocnice Na Homolce jako první na světě implantovali pacientům do obou krkavic mikrofiltr, který má zachytit případnou krevní sraženinu. Jedná se o preventivní zákrok, chránící nemocné trpící fibrilací srdečních síní před mozkovou mrtvicí..

„Tato porucha srdečního rytmu může v některých případech vytvořit krevní sraženinu, která pak způsobí cévní mozkovou příhodu. Riziko vzniku cévní mozkové příhody je totiž u pacientů s fibrilací síní až pětinásobně vyšší než u ostatní populace.

Trvalý mikrofiltr dokáže krevní sraženinu mechanicky zachytit, ještě než se dostane do mozkových cév, a tedy mrtvici předejít. Jedná o celkem jednoduchý zákrok, na který jsme se usilovně připravovali koncem srpna loňského roku v Izraeli“ říká profesor Neužil, primář kardiologie Nemocnice Na Homolce.

První na světě

Premiéra zákroku proběhla ve dvou fázích, první fáze v pátek 2. března a druhá fáze o týden později. V tyto dva dny zákrok podstoupili celkem čtyři pacienti, dvě ženy a dva muži (průměrný věk 67 let). U čtyřech z pěti vybraných pacientů jsme mikrofiltr zavedli do druhé krkavice již po týdnu, pátý pacient bude proveden v odstupu dvou týdnů.

Tito pacienti byli vybráni pro neřešitelnou fibrilaci srdečních síní, vysoký rizikový profil, kontraindikace k antikoagulační (ředicí) léčbě nebo velmi nestabilní efekt. Tři z nich již prodělali mozkovou příhodu, z toho jeden celkem šestkrát.

V první fázi lékaři implantovali pacientům mikrofiltr do pravé krkavice, ve druhé fázi pak do levé. Rozdělení výkonu do dvou dnů s týdenním nebo dvoutýdenním rozestupem bylo zvoleno z bezpečnostních důvodů podle protokolu klinické studie a se svolením etické komise NNH.

Mikrofiltr jako řešení

Aplikace trvalého mikrofiltru do krkavic (tepen, které přivádějí krev do mozku) probíhá pouze pod kontrolou ultrazvuku (tedy zcela bez zátěže radiačním zářením) a při místním znecitlivění. Operatér zavede filtr do nitra tepny ultratenkou jehličkou přes kůži krku.

Filtr se po zapnutí spouštěče operatérem roboticky vysune z pouzdra injektomatu a rozvine se volně v dutině příslušné tepny. Vlastní umístění filtru do nitra krkavice netrvá déle než 30 sekund. Výhodou je také možnost okamžitého vytažení filtru, pokud není dosaženo optimální polohy.

Filtr se dá vyjmout i 24 hodin po výkonu. Po kontrolním vyšetření následující den je pacient z nemocničního ošetření propuštěn.

Všichni nemocní, kteří zákrok podstoupili, jsou bez větších komplikací. Implantace jednoho mikrofiltru trvala v průměru pouhých 15 minut a pacienti při tom necítili žádnou bolest.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz