Specialisté objevili na egyptských mumiích stará tetování. Jejich stáří se odhaduje na 5000 let. Až dosud bylo nejstarším tetováním považováno zdobení kůže Ötziho. Nově nalezená tetování by mohla být ale ještě starší..
Tyto mumie byly objeveny v mělkých hrobech u naleziště Gbelaín. Po nalezu v 19. století se přestěhovaly do Britského muzea v Londýně, kam byly darovány. Se stále zdokonalujícími technologiemi jsou podobné nálezy v současnosti podrobně zkoumány.
A dvě z mumií překvapili všechny odborníky. Za užití infračerveného světla totiž zjistili, že původně objevené skvrny na seschlé kůži muže, jsou vlastně tetování, které vyobrazuje dvě překrývající se zvířata s rohy.
Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o tetování buvola a paovce hřivnaté. Tato zvířata byla totiž v egyptské předdynastické době velmi často zobrazována na nejrůznějších malbách.
Tetování objevili specialisté také na rameni mumifikované ženy. Na paži jsou čtyři vytetované čtyři symboly ve tvaru písmena S a dalším symbolem, který připomíná klacky, které se používaly například při rituálních tancích.
Pokud se pravost potvrdí, mohlo by to změnit chápání na život místních obyvatel. Není tajemstvím, že se původně archeologové domnívali, že tetování měly ve starověkém Egyptě pouze ženy, a nikoliv tedy muži.
Jisté také není to, proč si nechávali lidé tetování dělat. Nejspíše se jednalo o symbol společenského postavení a odvahy.