Ve Spojeném království byl v roce 2015 schválen zákon, který povoluje proceduru, na jejímž konci se narodí dítě se třemi biologickými rodiči. Britský úřad pro lidskou fertilizaci a embryologii (HFEA) musí každý konkrétní případ schvalovat.
A povolení teď poprvé vydal vědcům z Centra asistované reprodukce v Newcastlu. To vytvoří zdravá embrya pro dvě ženy trpící syndromem MERRF..
Ilustrační foto
V Británii se tak jedná o první povolení od schválení zákona. Je tak zatím jedinou zemí na světě, která povoluje legálně a pod přísnou kontrolou tuto metodu využívat. Metoda, při níž se nahradí matčiny mitochondrie obsahující poškozenou DNA těmi od dárkyně, má zabránit přenosu vážných genetických onemocnění.
V mitochondriích se nachází specifické DNA, které ale tvoří ve výsledku jen setinu procenta z celkově předané DNA na dítě. Mitochondriální DNA je nositelem některých vzácných genetických onemocnění. Potomstvo dětí veškerou od matky a proto vědci vyvinuli tuto metodu, aby zabránili přenosu vzácných dědičných onemocnění na dítě.
Jak se vyrábí zdravé embryo?
Vědci z oplodněného vajíčka matky odeberou jádro a vloží ho do oplodněného vajíčka dárkyně, které obsahuje zdravé mitochondrie. Jádro dárkyně obsahující většinu genetické informace nesené na 23 párech chromozomů (99,8 %) je zničeno.
Vědci upravené embryo je tedy nositelem tří DNA a v konečném důsledku se narodí dítě tří rodičů. Dárkyně mitochondrií jsou ovšem anonymní.
Neurolog Doug Turnbull z Univerzity v Newcastlu je průkopníkem této metody a dlouholetým propagátorem, která umožní ženám s poškozeným mitochondriálním DNA mít zdravé děti. Vědci následně budou děti kontrolovat, aby se prokázal přínos této metody.
Centrum asistované reprodukce v Newcastlu (Newcastle Fertility Centre) dostala povolení díky dlouhodobému výzkumu a nejlepším výsledkům v oboru. První děti by mohly být asistovaně počaty letos v létě.
Světové prvenství
Na světě se ovšem nebude jednat o první narozené dítě. První úspěch této metody oznámil v roce 2016 americký lékař John Zhang a jeho tým z New Yorského centra pro asistovanou reprodukci.
První dítě s upravenou mitochondriální DNA se narodilo v dubnu 2016 na klinice v Mexiku. V USA by totiž tato metoda povolena nebyla. Díky zásahu lékařů nedošlo k přenosu extrémně vzácného Leighova syndromu – onemocnění centrálního nervového systému.
Matka dítěte je zdravá v minulosti ovšem došlo k přenosu na její dvě děti, které syndromu podlehly.
Další dítě se třemi rodiči se narodilo na Ukrajině, kde není postup uzákoněn, ale podléhá schválení speciální komise.