Unikátní mobilní aplikace Lovec vážek CZ , kterou vytvořili vědci z Katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, umožňuje propojení biologů s širokou veřejností. Projekt byl vytvořen na základě podnětu zpěváka Dana Bárty, který na katedře také studuje..
Foto: Vážka žlutavá (Sympetrum flaveolum)
Uživatelé mohou při svých toulkách kolem vodních toků díky aplikaci zjistit o jaký druh se jedná. Odeslaná data – lokalita, fotografie, datum pořízení – přes tuto aplikaci, vědcům pomáhají s výzkumem i následnou ochranou vážek.
„Vážky jsou v aplikované ekologii velmi důležitým článkem. Jejich prostřednictvím můžeme indikovat i globální změny prostředí, včetně klimatu. Dokážeme sledovat změny vodního i terestrického prostředí pod vlivem člověka, často jsou takzvanými deštníkovými druhy, to znamená, že jejich ochranou zajistíme ochranu řady dalších, třeba i nepříbuzných druhů,“ vysvětluje důležitost ochrany vážek vedoucí Katedry biologie a ekologie a jeden z autorů Aleš Dolný.
Tzv. občanská věda (Citizen Science) je navíc způsob, jak rozšířit povědomí o potřebě ochrany prostředí a získávají při tom i vědci. V tomto případě cenná data pro výzkum.
Na přípravě mobilní aplikace spolupracovali výzkumníci z Ústavu pro výzkum a aplikace fuzzy modelování a Katedry informatiky a počítačů při Ostravské univerzitě. Aplikace je zdarma ke stažení pro operační systém Android.
Vědci připravují i verzi pro iOS a do budoucna plánují aplikaci rozšířit o další skupiny organizmů.