Většina již slyšela o grafenu, o kterém se hovoří jako o zázračném materiálu budoucnosti. Podle posledních zpráv by měl najít využití také u vývoje baterií. Ty budou tak mít vyšší kapacitu a lze je také rychleji nabít..
Revoluční materiál má možnosti změnit snad každí odvětví lidské činnosti. Dokonce jeden atom, tenká vrstva uhlíku v hexagonální mřížce s přehledem dokáže vést teplo, ale také elektřinu. Grafen je také velmi pevný, dokonce až 200krát než ocel.
Je ohebný, průhledný a lehký. A tak není překvapením, že jej společnost Samsung, resp. vědci ze Samsung Institute of Technology (SAIT) použili při výrobě baterie. Podařilo se jim tak vyrobit grafenovou kouli.
Místo běžné 3D formy totiž grafen nabývá třídimenzionální prostorovosti. Specialisté z Jižní Koreje jej dokonce přirovnávají k popcornu.
Vzniklý materiál následně nanesli na anodu a katodu běžné li-ion baterie. Výsledek byl pozoruhodný. Nabíjení takové baterie trvalo pětkrát rychleji než v případě běžného akumulátoru. Navíc se podařilo udržet stabilní teplotu 50 stupňů Celsia.
Hlavním pokrokem je ale hromadná syntéza funkčního kompozitního greenového materiálu za výhodnou cenu. Právě výroba grafenu je podle specialistů v současnosti největší překážkou v jeho masovém využití. Podle odhadu se za minulý rok podařilo vyrobit jen 400 tun.