Tým vědců z univerzity v Oslu a z italské Ferrary omilostnil krysy obviněné z rozšíření Černé smrti – největší morové nákazy ve 14. století. Studie využívala dobová data o úmrtí v devíti evropských městech.
Vědci prověřili tři možnosti šíření nákazy. Nákazu rozšiřovaly krysy, přenášela se vzduchem nebo kvůli lidským parazitům. .
Na základě údajů vědci pro všechny tři varianty vytvořili dynamický model nákazy. Modely v sedmi městech ukázaly, že viníky šíření jsou lidští parazité – blecha obecná neboli lidská (Pulex irritans), která byla ve 14.-19. století nejrozšířejnějším lidským parazitem i u nás.
Dalšími parazity, kterým se líbilo v lidské společnosti, byly vši. Parazité žili nejen na tělech, ale také v oblečení. Podle profesora Nila Stensetha z univerzity v Oslu model šíření moru zaviněný lidskými parazity odrážel nejlépe rychlost šíření nákazy a počet lidí zasažených nemocí.
Studie byla vypracovaná jednak kvůli historickému zájmu o tuto pandemii, a pak také pro pochopení šíření nákaz, které by mohli vědci využít do budoucna.
Podle Světové zdravotnické organizace bylo od roku 2010 do roku 2015 celosvětově hlášeno 3 248 případů, z toho 584 úmrtí. Mor přežívá v některých zemích v Africe, Asii a Americe v malých populacích nakažených krys.