Mezinárodní tým astronomů nyní odhalil tajemství vzniku tzv. magnetar, hvězd s nepředstavitelně silným magnetickým polem.
Magnetary patří mezi neutronové hvězdy, podobně jako například pulsary, které jsou charakteristické svým zářením, jež se projevuje v krátkých pravidelně se opakujících, pulsujících intervalech. Na rozdíl od nich jsou ale magnetary velmi vzácné. Dosud se jich podařilo objevit pouze deset, zatímco pulsarů už astronomové znají na 1500. Magnetické pole těchto jedinečných hvězd je natolik silné, že kdyby jedna z nich zaujala místo zhruba v polovině vzdálenosti od naší planety k Měsíci, jeho síla by bez problémů vymazala data ze všech kreditních karet na Zemi.
Doposud bylo záhadou, jak takové hvězdy vznikají. Vědci objevili magnetary a pulsary ve stejné oblasti Mléčné dráhy, přesně v místech, kde nedávno explodovala některá z obřích hvězd, a to by mohl být klíč k celému tajemství. S největší pravděpodobností totiž vznikly právě po rozpadu jedné ze supernov. Rozdíl mezi magnetary a pulsary, které tedy zřejmě mají stejný původ, následně vznikl tím, jak rychle neutronová hvězda v průběhu svého formování rotovala. Rotace o rychlosti 500 až 1000krát za sekundu vedla k vytvoření silného magnetického pole kolem magnetar, zatímco ostatní neutronové hvězdy rotovaly podle odborníků rychlostí „pouze“ 50 až 100krát za sekundu.
Nová zjištění by měla astronomům pomoci při objevování dalších, lidským zrakům dosud skrytých, vzácných hvězd.