Australští oceánologové studovali dvě populace karety obrovské (Chelonia mydas) žijících poblíž korálových útesů u Australských břehů. Zjistili, že vlivem vysokých teplot se rodí hlavně samice. Okolní teplota s rozdílem jen několika stupňů Celsia, totiž rozhoduje o budoucím pohlaví vajíčka.
Srovnávací výzkum dvou geneticky odlišných populací ukázal, že ta severní čítající až 200 000 jedinců je složena převážně ze samých samic. Mezi dospělými želvami se nachází až 87 % samic a u mláďat je převaha ještě drtivější – až 99,8 % z nově narozených karet jsou samice.
U jižní populace není převaha samic tak drtivá. Tvoří ji maximálně 69% samic. „Když jsme zkombinovali tyto výsledky s údaji o teplotách, ukázalo se, že k tomu dochází už 20 let a že v blízké budoucnosti zřejmě dojde k úplné feminizaci celé této populace,“ uvedl Michael Jensen z Národní správy pro oceány a atmosféru.
Odborníci doufají, že v budoucnu nastane pár chladnějších období během kterých by se vylíhli i samci. Celkově se ale planeta otepluje a samic tak bude s největší pravděpodobností stále přibývat. Vědci byli závěry studie překvapeni, nečekali tak vysoká čísla. Jisté je, že je nutné vývoj v želvých populacích nadále sledovat.
U některých druhů, kterým se početně dařilo, stejně jako karetám obrovským, došlo totiž v minulosti k náhlému úbytku nebo dokonce vyhynutí.