Regulátor trhu oznámil, že regulovanou složku ceny elektřiny od příštího roku navýší o 2,5 %. Ta tvoří zhruba polovinu celkových účtů za elektrickou energii. Druhou půlku mají pod palcem dodavatelé.
Někteří z nich (např E.ON) již oznámili zdražování kvůli rostoucí ceně silové elektřiny obchodované na burzách. Co může odběratel dělat, když se mu zvyšování cen nelíbí, a kdo proud zdražovat nebude?.
Pokud vás dodavatel elektřiny prozatím neinformoval o nových cenách elektřiny, už vám je od 1. ledna 2018 zvednout nestihne. Riskoval by totiž, že budete moci odstoupit od smlouvy z důvodu zvýšení cen ještě 3 měsíce po této cenové změně.
Dokdy musíte stihnout odstoupit od smlouvy kvůli zdražení?
Pokud se chce energetická společnost takové situaci vyhnout, musí svým odběratelům oznámit plánované zdražení s předstihem 30 dnů. Při splněné oznamovací povinnosti si může zákazník srovnat ceny elektřiny a přeběhnout jinam nejpozději do 10 dní před ohlášeným zvýšením cen.
Zákazníci dodavatele E.ON, který zdražuje proud od 1. 1. 2018 proud o 6 %, mohou tedy odeslat odstoupení od smlouvy do 22. prosince.
Dodavatelé se bojí zdražit první kvůli obavě o ztrátu klientů
Mnoho obchodníků s elektřinou zvolilo pro letošek vyčkávací taktiku a nové ceníky elektřiny pro rok 2018 zveřejní až později (ceny mohou zvýšit třeba až od 1. 2. 2018), nebo se rozhodnout ponechat stejné ceny jako letos.
Již dříve potvrdili úmysl nezdražovat někteří dodavatelé, např. PRE či Bohemia Energy. Mnoho z prodejců elektřiny si ale radši nechává všechna esa v rukávu. Ceny za neregulovanou elektřinu totiž mohou změnit i v průběhu roku.
Nové ceníky k 1. lednu jsou pouze zvyklostí, které se nikdo nemusí držet. Tuto strategii patrně zvolil také největší dodavatel elektřiny u nás, ČEZ.
Účet ze elektřinu může prodražit i stará lednice či velká plazma
Platby za energii porostou všem bez rozdílu, protože Energetický regulační úřad (ERÚ) zvýšil regulovanou část ceny za elektřiny (v distribuční oblasti ČEZ o 2,5 %, E.ON o 2,2 % a PRE o 2,9 %). Nicméně, samotné zdražení regulovaných cen nedává odběratelům možnost rychle změnit dodavatele, jelikož tady jde hlavně o platby distributorovi, kterého měnit nemůžeme.
Když už jste vyzkoušeli skoro všechny tipy, jak ušetřit za proud, a vaše výdaje za elektřinu stále ne a ne klesnout, zkuste najít největší žrouty energie ve vaší domácnosti. Pořádnou díru do rozpočtu totiž může udělat i provoz staré energeticky náročné lednice nebo velké plazmové televize.
Spočítat, za co utrácíte je jednoduché díky interaktivní kalkulačce na Elektrina.cz, která odhalí kolik wattů i peněz každý domácí spotřebič odebere.
Použité fotografie: Pixabay