Napadlo vás, jak se člověk stane betlemářem a jak betlémy vznikají? Díla několika současných tvůrců betlémů představuje Východočeské muzeum v Pardubicích, které v úterý 5. prosince otevírá výstavu Kouzlo betlémů s podtitulem Betlém Petra Pauluse a něco navíc..
Foto: Východočeské muzeum – Petr Paulus při instalaci svého betlému
Výstava prezentuje dřevěný vyřezávaný betlém Petra Pauluse ze Žumberka na Chrudimsku a dalších pět celků od Lubomíra Janouška, Jana Merty, Petra Rýgra, Josefa Schwarzera mladšího a Jakuba Sochora. „Těžko bychom hledali jiný námět, který by byl zpracován tolikrát, a přece pokaždé jinak. Betlemáři stále žijí mezi námi a každý hledá ke ztvárnění tématu svou vlastní cestu,“ říká kurátorka výstavy Hana Vincenciová.
Podobnost se sousedy není náhodná
Petr Paulus, jehož betlém je ve výstavě ústřední, je profesí zedník, práci se dřevem si však oblíbil už jako školák. Začínal se samorosty, skutečnou řezbařinu zkusil ve svých čtyřiceti letech. „Myšlenka zhotovit betlém v něm zrála od dětství, kdy mu byl inspirací betlém v kostele v Nasavrkách.
Do tajů řemesla pronikal vlastní zkušeností, nářadím, které si koupil, které mu bylo věnováno nebo si je sám zhotovil,“ přibližuje pozadí vzniku do detailů propracovaného betlému Hana Vincenciová. „Dílo postupně narůstalo od základní sestavy až do současných parametrů.
Řada postav v betlému Petra Pauluse zachycuje sousedy z obce a také například psi mají své skutečné předlohy,“ dodává Hana Vincenciová.
Historie betlémů
Nejstarší výjevy, zobrazující narození Ježíše, pocházejí ze starého Říma ze 4. století. Jako živý obraz pojal tuto scénu v roce 1223 František z Assisi. Betlémská jeskyně a jesličky, posléze celá betlémská krajina s mnoha a mnoha detaily se šířily prostřednictvím františkánského a poté i jezuitského řádu po křesťanských zemích. Od konce 18. století tvorba betlémů zlidověla.
Více informací: www.vcm.cz