Ročně skončí v České republice v odpadcích celkem 829 851 tun potravin. Jen pro zajímavost, jedná se o 6,4 procenta z celkové produkce a to není rozhodně málo. Jen v případě domácností se vyhodí 254 tisíc tun.
A co hůře, každý třetí Čech vytřídí potravinu jen proto, že vypadá ošklivě..
Je známo, že zejména domácnosti mají na celkovém počtu vyhozených potravin největší podíl. To jen potvrzují statistiky Centra pro výzkum veřejného mínění. Podle jejich specialistů tvoří potravinový odpad až třicet procent celkového počtu odpadu z domácnosti.
Pokud se na tento problém podíváme statisticky, vyplývá z toho skutečnost, že na jednoho českého občana připadá průměrně až pětadvacet kilogramů vyhozených potravin ročně. A které to jsou nejčastěji? Jedná se o pečivo, ovoce a zeleninu.
Nemalé zastoupení má také maso, které tvoří až čtyři procenta. Když si to opět představíme na jednu osobu, tak je to jako kdybyste jen tak vyhodili do koše kilogram masa ročně.
Myslíte si, že to není mnoho, ale když se na to podíváme globálně, tak české domácnosti vyhodí 10 165 tun masa ročně. Z celkového objemu putuje do popelnic přes 33 tisíc tun masa. Kvůli této nehospodárnosti jsou tak zabity statisíce, až miliony zvířat úplně zbytečně.
Martin Prokop, autor projektu zfarmydomu.cz, jehož cílem je zamezit plýtvání potravinami a naučit spotřebitele zodpovědnému přístupu k potravinám uvedl. „Ročně je tak zbytečně poraženo 5 082 500 dvoukilových kuřat nebo 101 650 stokilových prasat nebo 12 706 kusů osmisetkilového hovězího dobytka.“.
Nejčastějším důvodem k vyhození je, že se maso zkazí. Naopak Češi mají ve zvyku podle statistik nakupovat velké množství jídla do zásob, a tak dochází ke zbytečnému zkažení. A co hůř. Lidé kupují potraviny těsně na hranici trvanlivosti, ba je pro ně dokonce rozhodujícím faktorem jejich vzhled.
A to až pro 34 procent obyvatel v ČR. Potraviny, i když nejsou zkažené a pouze nevypadají dobře, jsou považované za odpad a končí v popelnicích.