Domů     .Top
Vesmírná šance pro evropské firmy
Martin Janda 23.11.2017

Tisíce nových pracovních míst a podpora místních ekonomik jsou přímými důsledky z investic ESA do začínajících společností skrze podnikatelské inkubátory. Ty nyní podporují více než 500 začínajících firem, které se snaží proměnit kosmické technologie a družicové služby k ryze pozemskému využití..

Počínaje lékařskou péčí přes výrobu a sport až po zemědělství: úsilí ESA je důležitým faktorem v rozvoji podnikání a vytváření nových příležitostí. Stejně jako ve směrování Evropy do první linie inovace.

V bavorském inkubátoru tak vzniká osobní „létající automobil“ v podobě elektrického stroje startujícího a přistávajícího vertikálně ze zahrad u domů. Svůj první testovací let uskutečnil v dubnu.

Portugalská začínající společnost zase vyvíjí doručovatelský dron pro službu poslední míle. Svoji univerzálnost už prokázal doručováním teplých jídel starým osamoceným lidem v Lisabonu. Jinak je využitelný i k dopravě balíčků nad jinak beznadějně ucpanými ulicemi.

„Založili jsme inkubační střediska BIC (Business Incubation Centres), abychom pomohli mladým podnikatelům a začínajícím firmám při využívání družicových služeb a kosmických technologií,“ vysvětluje generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner.

„Naše střediska nyní pomohla ustanovit více než 500 nových společností v Evropě. Díky tomu vzniklo mnoho špičkových pracovních míst a regionální ekonomiky podpořily konkurenceschopné produkty.“

Ve Velké Británii nyní ženy dostávají výsledky skenů na rakovinu prsu během 24 hodin. A to namísto dříve typických dvou týdnů. Je to zásluha nového britského start-upu.

Německá firma zase vyvinula léčbu bakteriální infekce v ranách nanesením „chladné plazmy“ pocházející z experimentů na Mezinárodní kosmické stanici.

Francouzská začínající firma zase nabízí vylepšenou přímou komunikaci se zem pro piloty letadel, dále pak snadnější přístup k internetu skrze WiFi pro notebooky, tablety nebo chytré telefony pasažérů.

„Naši inkubační iniciativu jsme rozjeli v roce 2003 coby součást našeho programu TTP (Technology Transfer Programme), abychom podpořili inovativní podnikatele a stáli u zrodu nových evropských společností, které budou těžit z našich investic do kosmických programů,“ doplňuje ředitel techniky, inženýrství a kvality v ESA Franco Ongaro.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz