Televizní zpravodajství pro miliardovou Čínu obhospodařuje státní televizní společnost CCTV. Zprávy, dokumenty, dramata, sportovní přenosy i mýdlové opery vysílá na 22 kanálech. Vedení televize sídlí v pekingském mrakodrapu, který připomíná obří skládačku..
Koncem devadesátých let dospělo čínské politbyro k závěru, že dosavadní prostory pro CCTV nestačí, a že pro její vedení je potřeba budova nová. Byla vypsána soutěž, kterou v roce 2002 se svým neotřelým návrhem vyhrálo nizozemské studio Office for Metropolitan Architecture (OMA).
Autory stavby se stali německý architekt Ole Scheeren a jeho nizozemský kolega Rem Koolhaas.
Po deseti letech bylo velkolepé dílo dokončeno. Základem stavby jsou dvě věže ve tvaru L spojených křížem u paty, které ve výšce 160 metrů spojuje sedmdesátimetrový pravoúhlý výčnělek. Celkově budova dosahuje výšky 234 metrů.
Celková plocha stavby činí 465 000 metrů čtverečních, vnitřní prostory jsou určeny pro administrativu, kanceláře, vývoj zpráv, zpravodajství, produkci, zázemí i podzemní parkování.
Sídlo televize připomíná trojrozměrnou smyčku. Na místě vzdáleném šest kilometrů od smutně proslulého Náměstí nebeského klidu tak vyrostla další dominanta čínské metropole. Na lesklé fasádě zaujmou kosočtverce různých velikostí. Základními materiály, jak už to u moderních mrakodrapů bývá, jsou sklo a ocel.
Stavba však není vnímána příliš pozitivně. S oním prastarým pravidlem, že budova by měla zapadat do svého okolí a souznít s ním, nemají problémy jen mnozí čeští architekti. Tento problém se objevuje i u sídla CCTV, zvláště patrná je její předimenzovanost.
Čínské hlavní město v posledních letech často trápí smog, který je tak hustý, že mnohdy je vidět sotva na pár kroků. V takových situacích není vrchol stavby vidět, takže působí poněkud bizarně.
Ani obyvatelé Pekingu si ji příliš neoblíbili. Přezdívají jí buď „ptačí nohy“, protože tak vypadá ve chvílích, kdy padne zmíněná smogová mlha. Nebo se pro budovu vžil název trenýrky, zespodu stavba skutečně připomíná onen kus spodního prádla…