Nedávno bylo ve východočeském lese objeveno bronzové vědro staré kolem 2000 let. Vědci z Východočeského muzea ho nyní svěřili do rukou lékařů na radiodiagnostickém oddělení Pardubické krajské nemocnice. Diagnóza „situly“ restaurátorům pomůže s rozhodováním, jaké postupy při konzervaci a restaurování zvolit..
Foto: Východočeské muzeum Pardubice
Nádobu se podařilo objevit náhodně v lese. Ve východních Čechách je to vůbec první nález svého druhu a svou výzdobou a velikostí jde i o republikový unikát. Archeologové nádobu datují do starší doby železné (halštatské), která začíná přibližně 800 až 750 let před naším letopočtem.
Foto: Východočeské muzeum Pardubice
„Motivy na nádobě odkazují na starověké Řecko, jsou na ní labutě, které táhnou sluneční kruh. Odpovídá to antické mytologii, kdy bůh slunce na noc předává sluneční kruh labutím,“ řekl ředitel Východočeského muzea magistr Tomáš Libánek.
Vyrobena byla patrně pro uchovávání vody s vínem. Na našem území by to pravděpodobněji bylo pivo nebo medovina. Nádoba totiž pochází z oblasti alp, konkrétněji ze severní oblasti Itálie. Do Česka se mohla dostat jako dar zámožné rodiny.
Foto: Východočeské muzeum Pardubice
Díky rentgenu a počítačové tomografii vědci spolu s lékaři zjistili, že dno je dvojité. Bronz je pokryt ještě další vrstvou. „Dvojité dno, které se našlo už oddělené od nádoby, jsme nechali vyšetřit na CT. Je tak křehké, že jej nelze nazdvihnout a podívat se na něj ze spodu.
CT pomůže zjistit, v jakém stavu jsou jeho jednotlivé vrstvy, zda je jeho výplň z keramiky nebo jiného materiálu,“ upozornila vedoucí restaurátorských dílen Jana Malá.
Také bylo díky těmto metodám možné prozkoumat celkové poškození nádoby a podíl koroze. Restaurátoři Východočeského muzea v Pardubicích se tak budou moci pustit do práce. „Budeme muset provést desalinaci, do trhlin pronikaly chloridy solí, na nádobě se tvoří koroze. Musíme si pořídit 500 litrovou vanu a v ní nádobu zbavit solí,“ řekla Malá.