Postupně se začíná šířit informace, že vyspělé země chtějí v budoucnu postupně zcela uzavřít uhelné elektrárny. Podobně jsou na tom v Nizozemí, kde místní vláda potvrdila, že chce všechny uzavřít do konce roku 2030.
Dalším krokem je skutečnost, že musí všechny tyto elektrárny od roku 2021 splnit přísné emisní limity. Týká se to zejména rtuti, oxidu dusíku a síry. Limity jsou nastaveny velmi přísně, a tak je pravděpodobné, že dojde již v roce 2021 k odstavení řady z nich.
Smůlu tak mají i tři nové uhelné elektrárny, které byly zprovozněny teprve v roce 2015. To je vidět i na jejich hodnotě. Zatímco Maasvlakte 3 společnosti Uniper měla na začátku roku 2016 hodnotu 1,5 miliardy euro, na konci minulého roku byla odhadnuta sotva na polovinu. Stavba přitom vyšla na závratných 1,7 miliardy euro.
Podobně jsou na to i další dvě nové elektrárny v Eemshavenu a Rotterdamu. Také jejich hodnota se výrazně snížila. Podle odborníků navíc tyto nejnovější přírůstky zůstanou zřejmě těmi posledními, co kdy byly postaveny v západní Evropě.
Všechny tři zmíněné sice nejpřísnější emisní limity prozatím plní, otázkou ale zůstává, zdali splní i ty, které budou zavedeny v roce 2021.
Podobná situace panuje i v České republice. Staré uhelné elektrárny musí do čtyř let projít výraznou modernizací, jinak jejich provoz skončí. Jak je tak patrné, obnovitelné zdroje energie začínají tlačit na pilu.