Profesor Pavel Hobza z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR se stal laureátem prestižní Schrödingerovy medaile. Význačné ocenění Světové asociace teoretických a výpočetních chemiků (WATOC) je každoročně udělováno jednomu vynikajícímu teoretickému a výpočetnímu chemikovi.
Profesor Hobza jej osobně převzal na slavnostním ceremoniálu při vědecké konferenci v Mnichově.
Cenu obdržel za práci o nekovalentních interakcích, známý je například jeho objev nepravé vodíkové vazby. Odhalil také typ interakcí, zodpovědný za strukturu DNA. „Nekovalentní interakce mohou za takové zásadních věci, jako je struktura a vlastnosti vody nebo struktura a vlastnosti biomakromolekul.
Například dvoušroubovicová struktura DNA, která je nezbytná pro přenos genetické informace, existuje výhradně díky nekovalentním interakcím,“ řekl Pavel Hobza, který je vůbec nejcitovanějším českým vědcem.
Sedmdesátiletý rodák z Přerova, který za minulého režimu čelil politické diskriminaci a do Akademie věd se vrátil až na sklonku 80. let, je zároveň nositelem Národní ceny Česká hlava za celoživotní vědecký přínos v oblasti výpočetní a teoretické chemie a členem britské Královské společnosti chemické.