Průzkum odborníků z Biologického centra Akademie věd ČR, kteří spolupracují s Jihočeským územním svazem Českého rybářského svazu, bezprostředně navazuje na průzkum v minulém roce, který ukázal povzbudivé výsledky. Nabízí se otázka, zda se Lipno znovu stane rájem těchto dravců.
Zvýšila se potravní základna pro candáta, kterou tvoří kaprovité a okounovité ryby (včetně candáta), a jednak se oproti letům 2008-2012 pět až desetkrát zvětšilo množství plůdku candáta.
„Máme k dispozici srovnávací údaje z let 2008-12, kdy byly celkové rybářské úlovky candáta jen zlomkem původního stavu a candát na Lipně rostl velmi pomalu. Analýza loňských údajů ukázala výrazné zlepšení rychlosti růstu,“ říká Jan Kubečka, ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR.
Ochránit dravé ryby v Lipně měl kromě vyhlášení rozsáhlých chráněných rybích oblastí a dalších opatření především zákaz lovu na nástražní rybku menší než 20 cm, platící od r. 2009. Od roku 2016 byl tento zákaz zmírněn na minimální délku nástražní rybky 15 cm a úlovky sportovních rybářů stouply.
Cílem nynějšího průzkumu je rovněž prověřit, jak se zmírnění ochranných opatření projevilo a zda populace unese dlouhodobě zvýšený odlov.¨.
Dvacetičlenný tým odborníků prozkoumá celou plochu nádrže od přítoku až k hrázi za pomoci moderní techniky, vč. nejrůznějších lovných sítí, echolotů a sonarů.
Po důkladném zmapování a následných analýzách stavu populace candáta a jeho potravní základny budou navržena doporučení pro obhospodařování lipenské nádrže. Mezi ně patří např. úpravy pravidel rybolovu, návrhy vysazování ryb či výpočty očekávané produkce.
Vědci budou také analyzovat celkové složení rybí obsádky včetně potravní základny nedravých ryb a plůdkových společenstev. Výsledky analýz využijí i v rámci mezinárodního projektu ClimeFish, který přinese dlouhodobé předpovědi pro mořskou i sladkovodní produkci ryb v závislosti na změnách klimatu a dalších vlivech lidské činnosti.