Domů     .Top
Mapa ptačích pastí upozorňuje na místa, kde ptáci nacházejí smrt
Martin Janda 28.8.2017

Skleněné plochy, elektrické vedení, hustá síť silnic a železnic – všechny tyto lidské výtvory představují pro zvířata smrtelné nebezpečí. Člověk o tom ale často nemá ani tušení.

Proto Česká společnost ornitologická vytvořila nový web Ptačí pasti, který upozorňuje na ta nejnebezpečnější místa a také na důvody, proč se zde ptáci zabíjejí.

Informace z webu budou sloužit jak odborníkům, tak i široké veřejnost a představují důležitý první krok na cestě k odstraňování ptačích pastí.

„Na dnes již zabezpečené protihlukové stěně na Karlovarské ulici v Praze, se zabily stovky ptáků. Jen během několika měsíců roku 2012 jich bylo nahlášeno minimálně 40! Nová webová stránka Ptačí pasti upozorňuje právě na taková místa, na kterých ptáci přicházejí z různých důvodů k úrazům nebo zde nacházejí smrt,“ vysvětluje Zbyněk Janoška z České společnosti ornitologické.

Jednotlivé body na mapě Ptačích pastí představují nálezy ptáků, kteří zde zemřeli nebo byli poraněni. Každý bod pak nese jeden z pěti symbolů, znázorňující příčinu úrazu nebo úhynu, kterou může být náraz do skla, výboj elektrického proudu, doprava nebo choroba.

Samostatný symbol má také ptačí kriminalita, tedy smrt a poranění způsobená člověkem.

„Samotný monitoring by ale neměl smysl, pokud by na něj nenavazoval další krok – zabezpečování pastí. To už dobře funguje v projektu Bezpečné zastávky, na který Ptačí pasti navazují. Z více než osmi tisíc zmapovaných zastávek už je jich přes dvacet zabezpečených,“ uvádí Janoška.

Rovněž došlo k zabezpečení mnoha rizikových protihlukových stěn podél silnic a dálnic a ty nově budované již prvky zabraňující střetům s ptáky obsahují. Řada jiných pastí však stále existuje, k nim přibývají stále nové a o většině z nich zatím nejsou žádné informace.

Proto ornitologové vyzývají veřejnost k mapování nebezpečných míst s nálezy mrtvých či zraněných ptáků. „Lidé mohou nález zaznamenat do faunistické databáze Avif, kterou mohou mít stále po ruce jako aplikaci ve svém mobilním telefonu.

Zaznamenání mrtvého ptáka u cesty nebo pod sloupem je pak otázkou i méně než minuty a může pomoci zachránit spousty dalších ptačích životů,“ vysvětluje Janoška.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz