Domů     .Top
Jak je důležité míti emoční inteligenci?
Václav Roman 25.8.2017

Otázka, co předurčuje člověka k úspěšné kariéře, zajímá nejenom personalisty. Nedá spát psychologům a do jisté míry ani laikům. Proč bývají ti, kdo ve škole prolezli s odřenýma ušima, často úspěšnější než premianti? Může za to emoční inteligence.

Lehce nadprůměrné IQ sice může zajistit úspěch při studiích či v určitých pracovních oborech, je však zřejmé, že není jistou zárukou kariérního růstu či úspěchu v běžném životě. Na řešení praktických problémů či pro jednání s lidmi není nutné mít vysokou hodnotu IQ. Kromě určité (nezbytné) míry intelektu je nutné být obdařen jistou dávkou emoční inteligence.

Vnést inteligenci do svých emocí, zvládat je a současně mít schopnost vcítit se do myšlení jiných lidí, vědět, co chtějí a potřebují, tj. být empatický, hraje většinou při plnění kariérních i jiných cílů rozhodující roli. Současně je to také předpokladem úspěšného osobního života.

Ten, kdo má dostatečně rozvinutou emoční inteligenci, se zbytečně neutápí v negativních emocích, dokáže pro nové věci nadchnout sebe i ostatní a nenechá se jen tak odradit neúspěchem. V malíčku má také zvládání mezilidských vztahů.

Jenomže jak emoční inteligenci dokázat, respektive určit její míru? A je to vůbec možné? Na rozdíl od testů IQ, ve kterých lze určit správnost odpovědí z hlediska logiky, je určení správných a špatných odpovědí ve vztahu k emocím daleko obtížnější.

Za správnou je například možné považovat takovou reakci, již zvolilo nejvíce dotázaných tj. každá odpověď je skórována dle poměru účastníků, kteří odpověděli stejně. Správnost lze také určit na základě konzultace s odborníkem na danou oblast.

Psychologové Peter Salovey (*1958) a John Mayer (*1953) chtěli zaplnit mezeru v metodách měření emoční inteligence, a tak vyvinuli test s názvem Vícefaktorová škála emoční inteligence (Multifacotor Emotional Intelligence Scale – MEIS).

Skládal se z 12 úkolů, například měřil schopnost identifikovat emoce ve tvářích či příbězích. Ukázal se však jako nedostatečný, a tak  muselo dojít k jeho inovaci. Upravený test MEIS dostal podle svých tvůrců označení Mayerův-Saloveyův-Carusův test emoční inteligence (MSCEIT).

Správnost odpovědí je založena na reakcích více než 2000 účastníků a hodnocení 21 členů Mezinárodní společnosti pro výzkum emocí.

Psychologové Mayer a Salovey dále uvádějí, že hladina emoční inteligence se mění spolu s věkem jedince a nabytými zkušenostmi. Předpokládají, že se jedná spíše o získané dovednosti, které se postupně rozvíjejí, než o dovednosti vrozené.

Emoční inteligence bývá sice součástí genetické predispozice každého jedince, avšak z větší části si ji je možné osvojit, naučit se jí. Tím se odlišuje od intelektu, který je z větší části vrozený a lze jej během života ovlivnit jen minimálně.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz