Technologie dronů se stále zdokonaluje a využití těchto strojů se rozšiřuje. V roce 2018 začne navíc polská společnost Wojskowe Zaklady Lotnicze Nr 2 (WZL 2) vyrábět tzv. kamikadze dron. Vzhledem ke svým rozměrům je přenositelný jedním člověkem a k dispozici budou různé bojové hlavice proti živé síle a obrněné technice.
Tento dron, pod označením DragonFly, vyvinul výzkumný ústav WITU na základě požadavků polské armády. Patří do kategorie opožděné munice (loitering munition) a zároveň mezi kamikadze drony. Jedná se o munici, která podle potřeby létá nad určenou oblastí, kde vyhledává cíle a poté příkazem od operátora zaútočí na daný objekt.
Dron tak bude určen zejména pro speciální, aeromobilní a mechanizované jednotky nebo síly teritoriální obrany.
Opožděná munice není ale novým pojmem. Objevila se již v osmdesátých letech 20. století. Výhodou kamikadze dronů je ale jejich snadná manipulace a nízká hmotnost (5 kilogramů). Stačí tak jen jeden voják, který může dron přenášet a poté dálkově pilotovat.
WITU po vývoji prototypu prodal kompletní licenční práva již zmíněné společnosti WZL 2, která zajistí nejen výrobu, ale i další vývoj dronu. A o co, že se tedy vlastně jedná? Nosnou platformou je kvadrokoptéra, která nese bojovou hlavici a senzorové vybavení.
DragonFLY měří na délku 90 cm a po rozložení ramen s rotory je široký 70 cm. Dosah je 10 kilometrů a výdrž ve vzduchu dvacet minut. Zajímavá je i maximální rychlost, která činí 60 km/h. Z hlediska výzbroje budou k dispozici následující bojové hlavice:
tříštivotrhavá GO-1HE, termobarická GTB-1FAE a kumulativní GK-1HEAT, která je schopna penetrovat 150 až 240 mm pancíře. Konkrétní hlavici je možné na dron umístit podle potřeby. Dron lze vybavit také denní, noční nebo termovizní kamerou.
Sériová výroba je naplánována od roku 2018 a prvním zákazníkem bude samozřejmě polská armáda, která ji zařadí do své výzbroje.