Domů     .Top
Jsme monogamní díky babičkám?
Mirka Filipová 1.8.2017

Co člověka mimo jiné činí jedinečným je délka života – a zejména ta po menopauze. Na rozdíl od příbuzných primátů, žijí ženy po ukončení reprodukčního období, téměř jednou tolik let. Američtí odborníci se domnívají, že se lidem život prodloužil díky babičkám. Na ně teď svalili vinu i za monogamii..

„Teorii babiček“ navrhla profesorka Kristen Hawkesová z Univerzity v Utahu už v roce 1997. Na základě pozorování lidí z kmene Hadza v Tanzanii došla k závěru, že starší ženy hrály během evoluce zásadní roli.

V tomto lovecko-sběračském kmeni má každá žena po ruce „babičku“, která jí pomáhá s péčí o děti. Hlavní pomoc spočívá zejména ve shánění jídla jednak pro vnoučata, ale i pro novopečenou matku, jež se nemůže sběru účastnit naplno.

Podle „teorie babiček“, byly tyto ženy důvodem, proč v evoluci došlo k výraznému prodloužení života lidí. Tím, že ženy ve vyšším věku pomáhaly dcerám a snachám, mohly tyto ženy mít děti v kratších intervalech.

Dnes má žena dítě v průměru jednou za tři roky, na rozdíl od šimpanzů, kde je tento interval 4 – 5 let a orangutanů, kteří v průměru rodí mláďata jednou za 8 let. Díky tomu, že ženy mohly rodit v kratších intervalech, přivedly na svět více dětí.

Babičky takto předaly „geny dlouhověkosti“ většímu počtu potomků a život lidí se z generace na generaci prodlužoval.

Jak se množily babičky?

Evoluční teorie vědců z Utahu vysvětlující postupné prodlužování života během evoluce, je podle řady odborníků kontroverzní. Podle některých vědců je nedostatek hypotézy v tom, že nezahrnuje účast otců.

Kritizován je také fakt, že nezohledňuje postupné zvětšování mozku, lov velké zvěře a další faktory, které podle vědecké většiny hrály v minulosti našich předků významnou roli. Argumentem proti byla také absence matematického důkazu.

Profesorka Hawkesová proto vypracovala novou studii, v níž k vysvětlení „teorie babiček“ použila počítačové modelování. Na začátku analýzy nastavili odborníci počet žen v babičkovském věku na 1%, po několika tisících nasimulovaných letech se podíl babiček zvýšil na 43%, což odpovídá reálnému zastoupení této generace v dnešních lovecko-sběračských kmenech.

Americký tým vědců výsledek považuje za důkaz, že i malé procento aktivních žen ve věku po menopause mohlo v průběhu evoluce vést k postupnému prodlužování života.

Za monogamii může nadbytek mužů

Společně s moderním přístupem se vědci v rámci „teorie babiček“ zaměřili také na to, zda a jakým způsobem tento fenomén ovlivnil vztah mezi muži a ženami. Odborníci předpokládali, že se zvyšujícím se počtem žen ve vyšším věku, začalo na reprodukce schopnou ženu připadat více potencionálních partnerů.

Podle počítačové analýzy vycházelo na 100 žen156 mužů. Zatímco reprodukční věk ženy končí kolem 50. roku života, muž je plodný mnohem déle. Tato nerovnováha postupně vedla k soutěži o partnerky. Stále obtížnější nalezení budoucí matky dětí bylo podle týmu profesorky Hawkesové důvodem, proč se mužům začalo vyplácet získat a udržet jednu ženu.

Odborníci jsou přesvědčeni, že oba důsledky plynoucí z „teorie babiček“ se objevily již v počátcích rodu Homo, tedy před více než dvěma miliony let. Zásadní pro rozvoj této evoluční strategie byla pravděpodobně i změna přírodních podmínek v Africe, kde začaly ustupovat lesy a převažovat suché podmínky, v nichž se dařilo hlavně hlízám a ořechům. S touto těžce dostupnou potravou potřebovaly kojící ženy od babiček pomoci.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz