Lidstvo dokázalo vyprodukovat již 8,3 miliardy tun plastů. Jen pro zajímavost, hmotnost těchto plastů odpovídá zhruba miliardě slonů nebo 25 000 budovám newyorské Empire State Building. Většina se ho vyrobilo v posledních 65 letech.
Co je ale nejhorší, může trvale zamořit přírodu. A to vše na základě studie amerických vědců, která byla publikována v časopise Science Advances.
Jedná se o vůbec první podobnou studii. Ještě nikdy se tak důkladně nezkoumalo, kolik se na celém světě vyrobilo vlastně plastů, jak a k čemu se ve svých nejrůznějších podobách používá a kde končí. Výzkum tak ukázal například, že za posledních 13 let byla vyrobena polovina z celkových 8,3 miliardy tun.
Kolem 30 procent vyrobeného plastu se stále používá, jen devět procent vyhozeného plastu se recyklovalo a kolem 12 % se spálilo. Podle výsledků mají nejkratší užitnou dobu obaly (méně než jeden rok) a naopak nejdéle plast slouží ve stavebnictví a strojírenství.
Co se ale daleko nepříjemnějším zjištěním, to je pohled do budoucnosti. Pokud bude lidstvo v nastoleném trendu pokračovat, vyrobí se na Zemi do roku 2050 kolem 34 miliard tun plastů. Vezmeme-li v úvahu, že v Evropě se tohoto odpadu zrecykluje 30 procent, v Číně 25 a v USA jen 9 procent, může to mít opravdu zdrcující následky pro přírodu a život na planetě.
A důsledky jsou již dnes patrné doslova na každém kroku. Kolem 18 tun plastů se letos našlo na jednom z odlehlých ostrovů v Jižním Pacifiku. Podle další studie jsou plastovým odpadem zamořeny také arktické pláže v řídce obydlených oblastech.
A plast se dostává bohužel i do lidského potravního řetězce. V útrobách třetiny ryb ulovených v Británii, včetně tresek a makrel se našlo co? No přeci plast! Polymerů, kterými je tvořen se lze zbavit pyrolýzou, kdy se působením vysoké teploty rozštěpí, a nebo spalováním. Tím ale do vzduchu zase unikají škodlivé emise.