Robot, kterému přezdívají malý měsíčník (severoamerický okoun) byl nasazen ve třetím reaktoru jaderné elektrárny Fukušima. Následně na snímcích zachytil útvary, které se velmi podobají lávě. Podle specialistů by mohlo jít o jaderné palivo.
Samozřejmě, že veškeré následky, které si vyžádalo 11. března roku 2011 zemětřesení v Japonsku, nejsou do dnešního dne odstraněny. A to i v souvislosti s jadernou elektrárnou Fukušima, kterou poškodilo nejdříve samotné zemětřesení o síle devíti stupňů a poté ještě přívalová vlna tsunami.
Z provozu byly vyřazeny chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a moře se uvolnily radioaktivní částice.
Malý robot, který má velikost bochníku chleba je vybaven světly a manévrovací ocasní vrtulkou. Data posléze zapisuje pomocí dvou kamer a dozimetru. Na jeho vývoji se podílely společnosti Toshiba a státní Mezinárodní výzkumný ústav. Aby mohl fungovat, musí jej na dálku obsluhovat hned čtveřice operátorů.
A jak je vidět, výsledky se skutečně dostavily. Podle provozovatele elektrárny Tokyo Electric Power (TEPCO) zachytil robot větší množství útvarů, které připomíná lávu. Jedná se s největší pravděpodobností o roztavené palivo, které z jádra třetího reaktoru vyteklo do tlakové nádoby reaktoru.
Odhaduje se, že spadlo na dno nádoby, které je nyní pokryto zhruba šesti metry radioaktivní vody. Zdali je s něčím ještě smícháno, to odborníci bohužel nemohou říct. Výsledky alespoň specialistům pomohou stanovit proces, jak roztavené palivo odstranit. Tento proces by měl začít ale až v roce 2020.