Ale proč ne. NASA bude sledovat úplné zatmění Slunce pomocí bombardérů. V rámci projektu Airborne Science Program čeká dvojici bombardérů WB-57F velmi zajímavá, nevšední akce. S bojovou to má pramálo společné. I tak by to ale mohlo v budoucnu při bojových misích pomoci.
A o co tedy vlastně jde? NASA bude sledovat úplné zatmění dvěma letadly, které budou vybavené kamerami pro infračervené i viditelné světlo. Pokud by vše dopadlo dobře, měla by letadla nad Carbondale (Illinois) zachytit v nadmořské výšce 15,2 kilometrů 112 km široký stín Měsíce, který se bude pohybovat rychlostí 2 253 km/h.
Tento průzkum ale pomůže i jinak. Úplné zatmění Slunce vědcům poskytuje možnost studia sluneční koróny. Jedná se o záři, kterou lze spatřit jen v této souvislosti. Odborníci by následně vytvořili mapu koróny, která by posloužila k lepšímu pochopení, jak koróna interaguje se sluneční fotosférou a chromosférou.
Vědci by rádi zjistili zejména skutečnost, jak dochází k samotnému ohřívání koróny.
Toto ale nebude jediná plánovaná „mise“. NASA bude rovněž pozorovat Merkur v infračerveném režimu (třicet minut před a po zatmění) a vulkanoidy, tedy hypotetické asteroidy, které by se mohly vyskytovat poblíž Slunce.
Akce začne v pondělí 21. srpna v 17:16 UTC a živý přenos můžete vidět na oficiálních stránkách NASA.