Domů     .Top
Jak poznat, že druh vyhynul?
Václav Roman 20.7.2017

Můžeme se jen dohadovat, kolik biologických druhů se v současné době na Zemi vyskytuje. Vědecké odhady se pohybují v rozsáhlém intervalu mezi 3 až 100 miliony. Jednu jistotu však máme: druhy vymírají. Podle studie zpracované Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) se roční míra vymírání pohybuje v rozmezí 0,01 až 0,1 %. Za předpokladu existence 100 milionů živočišných a rostlinných druhů, by jich pak ročně zmizelo 10 000 až 100 000. Ne všechny však nadobro.

Určit, který druh skutečně vyhynul, není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mnoho druhů je dobře skryto v hustých, neprostupných pralesích nebo hluboko pod mořskou hladinou a na své objevení teprve „čeká“.

Druh považovaný za vyhynulý, tak může být před našimi zraky jen docela dobře ukrytý, zrovna jako ten dosud nikdy nepopsaný.

Že ochránci přírody prohlásí zvíře za vyhynulé, pokud nebylo pozorováno ani jednou za období posledních padesáti let, je mýtus. „Ve skutečnosti jde o mnohem složitější proces. Pokud je to možné, sledování začíná ještě v době, kdy se daný druh stále vyskytuje,“ říká Craig Hilton-Taylor ředitel IUCN (Světový svaz ochrany přírody – International Union for Conservation of Nature and Natural Resources).

Prohlásit druh za zcela vyhynulý s sebou nese obrovskou tíhu zodpovědnosti. Znamená to ukončení všech programů na jeho záchranu. Nikdo nebude financovat pokusy o záchranu něčeho, co podle všeho už neexistuje.

Vědcům pořádně zamotal hlavu zvláštní savec zvaný štětinatec kubánský (Solenodon cubanus). Jedná se o tvora vskutku kuriózního. Už třeba jen proto, že je narozdíl od většiny ostatních savců jedovatý.

Jeho jed je obsažen ve slinách. Na podivnosti mu neubírá ani skutečnost, že byl po jistou dobu považován za vyhynulého. Zkrátka a dobře mezi lety 1890 – 1970 nebyl spatřen jediný zástupce tohoto druhu, a tak byl štětinatec kubánský zapsán na seznam vyhynulých druhů.

Jenomže záhy došlo k několika nepotvrzeným pozorování a začínalo být jasné, že se štětináči znovu vrátí na scénu a seznam vyhynulých druhů opustí.

K potvrzenému pozorování i odchytu došlo až v roce 2003. Nově objevenému jedinci byla přidělena přezdívka Alejandrito. Po dvou dnech bedlivého zkoumání byl Alejandrito vrácen v pořádku zpátky do volné přírody.

V historických análech lze najít pouze 37 záznamů o pozorování štětináče kubánského. Což však je na „vyhynulý“ druh pořád docela slušné číslo.

Na příkladu tohoto savce je dobře ukázáno, že pokud čteme v novinách o vyhynutí určitého druhu, nemusí to být vždy až tak úplně definitivní. Řeč není samozřejmě o dinosaurech vyhynuvších před miliony lety, ani o endemických druzích, vyskytujících se na malém, relativně přehledném území.V procesu sledování výskytu jednotlivých druhů hraje klíčovou roli tzv. Červený seznam ohrožených druhů nazývaný též Červená kniha. Stará se o něj právě IUCN. Nezbytnost soustavnější ochrany přírody si vědci uvědomovali už na začátku minulého století. K založení první Červené knihy pak došlo v roce 1962.

IUCN sbírá a shromažďuje data z mnoha zdrojů – od biologů, ochránců přírody i statistiků. Sledují velký počet druhů a snaží se vytvořit obraz, jak se kterému z nich vede a podle toho mu přidělí příslušný status.

Zatímco prosperující druhy jsou vedeny jako „málo dotčené“ – LC – (Least Concern), ty, které mohou být v dohledné době ohroženi vyhynutím jsou označeny jako „téměř ohrožené“ – NT (Near Threatened). Pokud již druh svádí boj o přežití je označen jako „zranitelný“ – VU (Vulnerable) atd. Existují celkem 3 stupně ohrožení – zranitelný, ohrožený a kriticky ohrožený.

Pro zařazení do příslušné kategorie na Červeném seznamu je nutné znát dvě věci: zaprvé jak velká je populace sledovaného druhu v daném okamžiku a zadruhé jak velká byla v minulosti. A nyní konkrétní čísla.

Pokud dojde během posledního desetiletí ke snížení populace o 70 % nebo více je status změněn na „ohrožený“ – EN (Endangered). Jestliže pokles činí 90 % a více dostane druh červený status kriticky ohroženého druhu – CR (Critically Endangered).

Případů jako byl štětinatec kubánský není mnoho. Přesto jednou za pár let dojde k podobnému vzkříšení, doslova zmrtvýchvstání. Druhy, které prošly touto anabází, jsou označovány jako lazarské. Pojmenování je to vskutku příznačné. Svatý Lazar z Betánie je biblická postava. Jeho přítel Ježíš jej zázračně vzkřísil z mrtvých.Lazarským druhem je třeba slípka novozélandská (Porphyrio hochstetteri). Ač byla v 19. století prohlášena za vyhynulou, nachází se nyní na seznamu ohrožených druhů. V roce 1948 byla totiž znovu nalezena a odchycena. Několik desetiletí trvající úsilí o její záchranu bylo nakonec korunováno úspěchem.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz