Dvoukilogramová nanodružice VZLUSAT-1 byla na oběžnou dráhu dopravena pomocí rakety PSLV-C38 23. června letošního roku. Nanodružice v současnosti obíhá na polární dráze ve výšce 505 kilometrů s orbitální rychlostí 7610 m/s.
VZLUSAT-1 byla vyvinutá na bázi standardizované platformy CubeSat 2U ve Výzkumné a zkušebním leteckém ústavu (VZLÚ) ve spolupráci s českými firmami a univerzitami. Na palubě má tři experimenty. Miniaturizovaný rentgenový dalekohled je dílem společností Rigaku Innovative Technologies Europe, HVM PLASMA a ústavu technické a experimentální fyziky Českého vysokého učení technického v Praze.
Naopak nový typ kompozitního materiálu pro stínění kosmické radiace vyvinula firma 5M společně se společností TTS.
Na palubě je také vědecký přístroj FIPEX, který slouží k měření koncentrace kyslíku v termosféře. Byl poskytnut v rámci mezinárodní mise QB50, která je založena na konstelaci nanodružic z různých světových zemí.
Řízení družice zajišťuje za pomoci pozemní radiové stanice Katedra aplikované elektroniky a telekomunikací Západočeské univerzity v Plzni (ZČU). Pozemní řídící středisko zachytilo signál z radiomajáku družice ihned při prvním přeletu nad Českou republikou.
Od té doby je tým expertů s družicí stále v kontaktu. V současnosti se nanodružice uvádí do plného provozu a probíhá spouštění jednotlivých subsystémů.
Během přeletu nad naším územím zajišťuje ZČU pravidelně datovou komunikaci s družicí. Probíhá tak obousměrná datová komunikace na vyšších přenosových rychlostech. Objevily se sice menší problémy s nastavením maximální rychlosti přenosu dat, ale nemělo by to být nic zásadního.
Důvodem je rušení vznikající od některé z dalších 30 družic, které byly vypuštěny společně s VZLUSAT-1.
Životnost družice je odhadována na dva roky. Během této doby bude možné provádět řadu plánovaných experimentů a měření v kosmu.