Jednalo se o vůbec první slovenskou sondu skCUBE. Ta měla pořizovat snímky Země z vesmíru a jejím hlavním úkolem bylo monitorování nadoblačných blesků. Bohužel po dvou týdnech činnosti nedokáže aktivovat některé přístroje.
Družice měla být v činnosti podle odhadů čtyři roky, ale po dvou týdnech se porouchala.
Slovenskou družici vynesla na oběžnou dráhu indická raketa 23. června. Podle odhadů se její životnost odhadovala na čtyři roky. Poté měla postupně klesat a následně shořet v atmosféře. Družice byla vyrobena ve tvaru decimetrové krychle.
Původně ji měla na oběžnou dráhu vynést společnost SpaceX, ale kvůli problémům s raketou Falcon 9 byl start několikrát odložen a proto se slovenští specialisté rozhodli využít nabídky Indie. Netrvalo ale ani 14 dní a již musí řešit komplikace se sondou.
Příčinou je nemožnost aktivace doplňkových subsystémů, jako jsou například komunikace v pásmu 2,4 GHz, focení a přítomný fyzikální experiment. Jediné, co funguje, jsou základní úkoly potřebné pro fungování družice.
Slovenská organizace pro vesmírné aktivity (SOSA) na odstranění problémů pracuje. Podle Jakuba Kapuše družice komunikuje a radioamatéři mohou zachytit její signál.
S největší pravděpodobností tak nefunguje komunikace mezi vysílačkou a palubním počítačem. Proto není možné spustit kameru a měření. Příčinou poruchy by mohla být podle všeho radiace z vesmíru. Je zapotřebí, aby se zanalyzovala data po vynesení na oběžnou dráhu. Poté je možné příčinu poruchy odstranit.