Mexickým archeologům se povedl opravdu zajímavý objev. Bezmála dva roky prohledávali okolí Metropolitní katedrály v Mexico City. V to, co již nečekali, se jim nakonec podařilo. Pod katedrálou nalezli bájnou věž z lidských lebek, které se v minulosti báli zejména španělští dobyvatelé.
Mnozí z vás ví, že Mexico City je postaveno na pozůstatcích hlavního aztéckého města Tenochtitlánu. A právě v jeho centru, tedy v okolí Velkého chrámu, známého pod označením Templo Mayor, našli odborníci 676 lebek slepených k sobě vápencem.
Ty tvoří věž, která má kolem šesti metrů v průměru. Lebky byly dříve součástí velkého dřevěného rámu (tzompantli). Tvořily jej vodorovné dřevěné tyče, kam byly naraženy lebky zajatců a padlých nepřátel. To mělo odradit další protivníky a dát jim jasně najevo, kdo je tady králem.
Tento objev patří k největším v historii. Huey Tzompantli, jak se mu také říká, dosahoval s největší pravděpodobností rozměrů 34 krát dvanáct metrů. Samotný rám našli archeologové již v roce 2015, lebky až nyní.
Pro mnohé to bylo velké překvapení, ve které již nikdo nedoufal. Ve zdech byly kromě lebek bojovníků (mužů) nalezeny také ženské a dětské. To samo o sobě vyvrací dosavadní teorie o rituálním chování Aztéků a mohlo by přinést nové poznatky.
V současné době pokračují výkopové práce, a tak lze předpokládat, že archeologové najdou i další lebky. S jistotou již ale lze říct, že tento objev je důležitým milníkem ve výzkumu dějin historie ztracené civilizace Aztéků.