Nejostřejší laser je dílem odborníků z Physikalish-Technische Bundesanstalt. Ti sestrojili laser se šířkou linie pouhých 10 milihertzů. Právě šířka je měřítkem skutečnosti, kolik optického spektra je celkem pokryto.
Specialistům se prozatím nepodařilo vyvinout laser s jedinou specifickou délkou, resp. fotony vysílanými na samostatné frekvenci, přesto se díky tomuto projektu v oblasti technologie laseru opět posunuli o kus dál.
Nejnovější laser usnadní odborníkům kupříkladu změřit čas. Základem je, aby šířka linie laseru byla co nejmenší. Díky tomu je možné přesněji změřit frekvenci atomů v optických hodinách. Vědci na tomto projektu usilovně pracovali téměř deset let.
Cíle dosáhli až díky křemíkovému rezonátoru Fabry-Pérot. Jedná se o zařízení, které je tvořené dvěma zrcadly umístěnými proti sobě a upevněnými uvnitř dvojitého kužele.
Jak je patrné, velikost mezery mezi zrcadly a její stabilita, určují šířku linie laseru, který je umístěn vně rezonátoru. Kvůli tomu bylo zapotřebí udržet zrcadla pokud možno, v co nejstabilnějším stavu.
Muselo se tak eliminovat interference způsobené změnami tlaku, zvukovými vibracemi, seizmickými vlnami a výkyvy teploty. Také došlo k minimalizaci tepelného pohybu atomů v rezonátoru a to díky rezonátoru z jednokrystalického křemíku, který byl ochlazen na teplotu mínus 150 stupňů Celsia.
Výsledkem je současný nejostřejší laser, jehož světelné vlny oscilují cca. 200bilionkrát za sekundu a jsou stabilní kolem 11 vteřin, než se dostanou mimo synchronizaci. Během tohoto času zvládne světlo vykonat 5 cest na Měsíc a zpět.