Bitevní vrtulník AH-64 zasáhl pomocí podvěšeného kontejneru s laserovým dělem malý stacionární cíl na vzdálenost 1,4 kilometru. Cvičení proběhlo na střelnici White Sands za účasti amerického velitelství pro speciální operace Special Operations Command (SOCOM).
Je to více než jeden rok, kdy se poprvé objevily informace o umístění bojového laseru na vrtulník AH-64 Apache. Veliteství SOCOM, které stojí za vývojem a nasazením laserových zbraní, vidí v této technologii velký potenciál a možnost nasazení ve speciálních operacích.
Současná technologie umožňuje stavět kompaktní kontejnery s laserovými děly, které mohou nést letadla, vrtulníky nebo drony. Výkon laserů se pohybuje v desítkách kilowatt. To prozatím nestačí na ničení pevných cílů, jako jsou vozidla nebo vrtulníky.
Stačí ale k zničení živé síly, dronů nebo citlivé techniky, jako jsou optika, sítě, komunikace, energetika, apod.
Podrobné informace z testu laserového děla na AH-64 Apache nejsou bohužel známy. Nicméně se jedná o vůbec první podobný test, který byl proveden na vrtulníku, v široké škále letových režimů, nadmořských výšek a rychlostech.
Výkon kontejnerů sice není velký, ale pokud se přidá další kontejner a oba dva lasery společně zamíří na stejný cíl, tak dané místo absorbuje dvakrát více energie.
Cílem zkoušek nebyl samotný vývoj nové zbraně, ale spíše šlo o získávání znalostí v oblasti nasazení na vrtulnících. Integrovaná optika laseru a zaměřovací systém MTS se musel vypořádat s vibracemi, ale také s proudem vzduchu od lopatek.
Podle výsledku je patrné, že se vývojáři vydali správným směrem. Laser by tak mohl podporovat akce speciálních sil tím, že umí tiše likvidovat nepřátele a to jen několik metrů od vlastních sil. Paprsek laseru dokáže na vzdálenost několika kilometrů kupříkladu bezhlučně řezat dráty elektrického vedení, ničit generátory, antény, atd.